Freelance Çalışmak: Freelancer Olarak Para Kazanma

Herkes evden çalışarak para kazanmanın hayalini kurar. Freelance çalışmak bize bunu mümkün kılar. Çalışma ortamını ve çalışma şartlarını kendimiz belirleyerek freelancer olarak para kazanabiliriz. Siz de evinizden freelancer olarak para kazanmak istiyorsanız bu içeriğimiz tam size göre baştan sona okumanızı tavsiye ederiz.

Freelance Çalışmak Nedir?

Freelance kişinin bir firmaya bağlı olmadan bireysel olarak çalışma şartlarını kendi belirlediği çalışma modelidir. Kişi çalıştığı mekanı, çalışma saatlerini, iş yoğunluğunu, müşteri seçimini ve fiyat politikası gibi daha bir çok şartı kendisi belirler. Genel olarak internet tabanlı freelance platformları üzerinden çalışılan bu modelde evinizde oturarak rahatlıkla para kazanabilirsiniz. Freelance çalışmayı kendinize ana meslek olarak seçebileceğiniz gibi mevcut işinizin yanında günde birkaç saatinizi ayırarak ek bir iş olarak seçip ek gelir kaynağı da sağlayabilirsiniz. Çağımız da milyonlarca kişi Freelancer olarak para kazanmaktadır.

Freelancer Olarak Nasıl Para Kazanılır?

Freelancer olarak para kazanmak istiyorsanız yapmanız gereken öncellikle hangi kategoride hizmet vereceğinizi belirlemek. Uzmanlık alanınızı belirledikten sonra yazımızın devamında önerdiğimiz freelance platformlarından sizin için en uygununu seçerek işe başlayabilirsiniz. Herhangi bir konuda uzmanlığınız yok ise üzülmeyin. Günümüzde herhangi bir konuda uzmanlaşmak istiyorsanız elimizde internet gibi büyük bir kaynak var. İnternette bulunan içeriklerden yararlanarak istediğiniz bir konuda birkaç ayda uzmanlaşabilirsiniz. İş seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken ise yaptığınız işi yapan ne kadar az kişi varsa iş bulma olanağınız o kadar yüksek olacaktır.

freelancer olarak para kazanma

Freelancer Olarak Kolayca Yapabileceğiniz İşler

Çeviri Yapmak:  Herhangi bir yabancı dil biliyorsanız bunu Freelancer olarak para kazanmak için kullanarak müşterinizin size verdiği metni kelime başına ücret alarak çevirip para kazanabilirsiniz. Bu noktada Google Translate’ den büyük ölçüde yararlanabilirsiniz.

Logo Tasarımı:  Şahıslara veya şirketlere yaratıcı logo tasarlayarak para kazanabilirsiniz. Logo tasarımında tabi ki tecrübe önemli ama en az tecrübe olmak kadar yaratıcı olmakta gerekiyor. İnternette ücretsiz bir şekil de logo tasarlayabileceğiniz birçok site mevcut (örn; logomaker, looka) bunlardan yararlanmayı unutmayınız.

Video Montajı: Yine iş olanağının çok fazla olduğu bir seçenek müşterinizin sizden istediği videoyu editleyerek veya intro yaparak para kazanabilirsiniz. Bu konuda da ücretsiz şekilde yararlanabileceğiniz programlar mevcuttur. (örn; iMovie, Shotcut, VSDC)

Makale Yazmak:  Müşterinizin sizden istediği konu hakkında makale yazarak para kazanmanız mümkün bu noktada müşterinin sizden istediği konu hakkında yazılan diğer makalelerden esinlenebilirsiniz.

WordPress: WordPress gibi çok kullanılan ve öğrenmesi de bir o kadar da basit olan içerik yönetim sistemleri alanında hizmet verebilirsiniz. Bir adet wordpress tema satın alırsınız, bir hosting ve domain alıp kurulumu yaparak teslim edersiniz.

Seslendirme: Sesinizi iyi kullanabiliyorsanız, web siteleri ve uygulamalar için seslendirme hizmeti verebilirsiniz.

Unutmayın yukarıda belirttiğimiz iş olanakları sandığınızdan daha kolay ve bu konularda uzmanlaşmak çok fazla vaktinizi almayacaktır. Kısa sürede uzmanlaştıktan sonra freelancer olarak para kazanmaya başlayabilirsiniz.

En İyi Freelance Siteler

En İyi Freelance Siteler

Fiverr

Freelance siteleri arasında en iyi ve en çok bilineni diyebiliriz. Fiverr sitesi kısaca freelance çalışanlar ile iş sahiplerini buluşturan ve çok geniş alanlara hitap eden bir web sitesidir. Logo tasarımı yapmak, çeviri yapmak, web sitesi tasarlamak, yazılım geliştirmek, seslendirme yapmak gibi daha birçok iş seçeneği mevcuttur. Çalışma mantığı ise siz yapabildiğiniz yetenekleri yayınlıyorsunuz ve iş sahipleri satın alıyor. Fiverr’ ın büyük avantajlarından birisi ise dünya çapında bir site olmasıdır. Uluslararası bir site olmasından dolayı ödemeler Dolar veya Euro ile yapılmaktadır artan döviz kurunu göz önünde bulundurursak çok iyi gelirler elde edebiliriz. Son olarak şunu unutmayalım müşterileriniz büyük çoğunlukla yabancı olacakları için onlarla iletişim kurmak adına azami derecede İngilizce bilmeniz gerekmektedir.

Fiveer sitesini daha detaylı incelediğimiz yazımıza göz atabilirsiniz. (Fiveer Nedir? Nasıl Para Kazanılır?)

Upwork

Upwork, dünyanın her yerinden müşterileri ve freelancerları birbiriyle buluşturan bir freelance sitesidir. Hangi tür freelance çalışan olursanız olun Upwork’te kendinize uygun bir iş bulabilirsiniz, web site tasarımı, grafik tasarımı, çevirmenlik ve dijital asistanlık gibi çok geniş iş yelpazesi vardır. Küçük işletmelerden büyük şirketlere kadar birçok farklı şirket türü, Upwork aracılığıyla freelance çalışanlar ile çalışmak istiyor. Müşteri hizmetinizi almadan önce daha önce yaptığınız işleri inceleyebiliyor. Upwork’te kazandığınız para miktarı arttıkça ödediğiniz komisyon miktarı azalır. Ödemelerinizi PayPal ya da banka havalesi şeklinde alabilirsiniz. Siz de Freelancer olarak para kazanmak istiyorsanız Upwork kesinlikle iyi bir seçenek olacaktır.

Upwork sitesini daha detaylı incelediğimiz yazımıza göz atabilirsiniz. (Upwork Nedir? Nasıl Para Kazanılır?)

İyimakale

İyimakale sitesinin temel amacı makale satışı yaparak para kazanmanız. İsterseniz makale yazıp siteye yükleyerek satışını yapın, isterseniz makale konularından birisi seçip hazırlayarak müşteriye satınız. İyimakale sitesi şuan da 600-1000 kelimelik bir makale için yaklaşık 20 lira kazanabilirsiniz. Bu siteden para kazanmaya başlamak için öncelikle site içerisinden yazarlık başvurusu yapmanız gerekmektedir. Yazarlık başvurunuz kabul edildikten sonra makale yazıp satışa sunabilirsiniz. Günde birkaç makale yazarak iyi bir ek gelir elde edebilirsiniz. Bu noktada size vereceğimiz tavsiye ise teknoloji ve sağlık alanında olan makalelerin daha çok tercih edilmesidir.

BiOnluk

Fiverr’ın Türk versiyonu diyebiliriz. Türkiye çapında en popüler freelance sitesi, işleyiş olarak Fiverr ile neredeyse aynı siz yeteneğinizi satışa sunup müşterilerin satın almasını bekliyorsunuz fakat burada farklı olarak müşterileriniz Türk ve geliriniz Lira üzerinden olacaktır. Ayrıca BiOnluk üzerinden İnstagram takipçi sayısı, bilgisayar ya da mobil oyunlar içerisinde geçerli para satışları gibi farklı para kazanma yöntemleri de vardır.

Clickworker

Clickworker sitesinin size verdiği görevleri yerine getirerek para kazanmanız mümkün. Bu görevler; ürün açıklamaları yazma, anket doldurma, fotoğraf çekme, çeviri yapma ve ürün kategorizisasyonu gibi görevlerdir. Bu görevleri gerçekleştirerek Clickworker sitesinden para kazanabilirsin. Clickworker da yine dünya çapında bir site olduğu için ödemeleriniz Euro üzerinden olacaktır.

Toptal

Toptal freelane çalışanların en iyileri bulabileceğiniz web sitesidir. Toptal sadece piyasada ki en iyi freelancerlar ile çalışır. Freelance alım süreçleri çok sıkıdır, binlerce başvuru arasından yalnız birkaç kişi kabul edilir. Bu titizlik onları diğer freelance sitelerden ayırır, Microsoft, Salesforce gibi büyük şirketler freelance çalışma arkadaşlarını genelde buradan seçerler.

En iyi Freelance siteleri daha detaylı incelediğimiz yazımıza göz atabilirsiniz. (En İyi 10 Freelance Sitesi)

Freelancer Olarak Para Kazanma Tavsiyeleri

Profil Oluşturmak: Freelance plartformların ortak noktası bir profile sahip olmanızdır. Müşteriniz size iş vermeden önce profilinizden sizi incelemek isteyecektir. Bu nedenle Freelancer olarak para kazanmak için özenle hazırlanmış bir profil olmazsa olmazdır. Profil hazırlarken öncelikle kendinizi açık ve öz bir şekilde tanıtınız daha sonra yapacağınız işler hakkında bilgi veriniz. Yaptığınız işler hakkında bilgi verirken dikkat etmeniz gereken nokta müşteriyi ikna etmektir. Müşteri ikna etmek için neden sizi seçmesi gerektiği hakkında açıklamalarda bulunun bu açıklamalar iş deneyiminiz gibi şeyler olabilir. Hizmet verdiğiniz iş hakkında sertifika veya diploma gibi belgelere sahipseniz eklemeyi unutmayınız.

Fiyat Politikası: Freelance platformların avantajları olduğu gibi dezavantajları da vardır. Bu dezavantajlardan birisi rekabetin oldukça yüksek olmasıdır. Bu rekabette öne geçmenizin iki yolu vardır; ya çok fazla olumlu yorum almalısınız ki sizi tercih edecek müşteri işinizde iyi olduğunuzu anlasın, ya da rakipleriniz daha düşük fiyata bu işi yapmalısınız. Bu konuda size tavsiyemiz yeterince olumlu yorum alana kadar rakiplerinizden daha düşük fiyat politikası izlemenizdir.

Müşteri Memnuniyeti: Freelance sitelerde müşteri memnuniyeti çok önemlidir. Müşteriler sizin yeteneğinizi satın almadan önce sizden daha önce yetenek almış müşterilerin sizin hakkınızda yaptıkları yorumları göz önünde bulunduracaklarını unutmayın. Bu nedenle müşterilerinizden olumlu geri dönüşler sizi ön plana çıkaracaktır.

Sonuç

Yazımız da yer verdiğimiz iş olanakları ve freelance site tavsiyeleri var olanların sadece çok küçük bir kısmı bu sektörün büyük bir hızla geliştiğini ve daha birçok alana yayıldığını söyleyebiliriz. Siz de kendinize uygun işi ve platformu seçerek freelancer olarak para kazanmaya başlayabilirsiniz.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir