Blog Oluşturma: Blogdan Para Kazanma

Siz de blog yazmanın sadece bir hobi olduğun mu düşünüyorsunuz. O zaman tekrar düşünün aslında blog yazmak size bir gelir kapısı oluşturabilir. Bu içeriğimiz de sizlere blog yazmanın ne olduğunu, blog yazarak nasıl para kazanılabileceğinden ve blogdan para kazanma hakkında tavsiyelere yer verdik. Siz de blogdan para kazanmak istiyorsanız yazımızı baştan sonra okumanızı tavsiye ederiz.

Blog Nedir?

Blog insanların klasik günlüklerini internet ortamına taşınmış hali diyebiliriz. Kişilerin kendi deneyimlerini, hobilerini veya herhangi bir konu hakkında ki düşüncülerini yazarak okuyucuları ile paylaştığı web sitesidir.

Nasıl Blog Oluştururuz?

Bir blog oluşturmak istiyorsanız iki seçeneğiniz vardır; ilk olarak ücretsiz bir blog platformunu kullanabilir veya kendi web sitenizi oluşturabilirsiniz. Avantajlarını ve dezavantajlarını özetleyerek sizi her ikisi hakkında da bilgilendireceğiz.

Ücretsiz Blog Platformları ile Blog Oluşturma

Avantajları:

  • Kurulumu çok kolay ve tamamen ücretsizdir.

Dezavantajları:

  • Kişiselleştirme ve video/resim yükleme sınırlıdır.
  • Genellikle reklam veremez veya bağlı kuruluş bağlantılarını kullanamazsınız.
  • Özel bir URL oluşturamazsınız.
  • Platform blogunuzu silme hakkını saklı tutar.

Pek çok web sitesi ücretsiz olarak bir blog oluşturmanıza olanak tanır ve bunların kullanımı çok kolaydır. İlk başta sadece rasgele blog yazarak deneyim kazanmak istiyorsanız, ücretsiz blog platformları sizin için çok uygun olacaktır.

Ancak ücretsiz blog platformları maalesef ki çok sınırlayıcıdır. Blogunuzu yalnızca sınırlı bir ölçüde özelleştirebilirsiniz. Blogunuz sınırlı bi depolama alanına sahip olacaktır bu nedenle büyük boyutlu videolar veya resimler yüklemekte zorlanacaksınız. Diğer bir dezavantaj ise blog URL’nizin platform markası ile gösterilmesidir. Örneğin; ‘www.blogunuzunadı.wordpress.com’ şeklinde olmasıdır. En büyük dezavantajı ise Çoğu ücretsiz blog platformu, bloggerlar için önemli bir gelir kaynağı olan reklamları bloğunuza yerleştirmenize de izin vermemektedir. Bu nedenle blogdan para kazanmanız biraz zor olacaktır.

Ancak, bunlar sizi rahatsız etmiyorsa ücretsiz blog platformlarını deneyim kazanmak için kullanmak istiyorsanız, sizin için en iyi ücretsiz çevrimiçi blog platformlarının kısa bir özetine yer verdik.

En İyi Ücretsiz Blog Oluşturma Siteleri

En iyi ücretsiz blog siteleri

WordPress.com: Bu, kullanımı kolay ücretsiz bir temel blog barındırma sitesidir. Aylık bir ücret ödemediğiniz sürece WordPress reklamlarına ve markalaşmaya katlanmak zorunda kalacaksınız ve blogunuza reklam koyamayacaksınız. Özelleştirme için de sınırlı seçenekler vardır.

Blogger: Google’ın ücretsiz blog barındırma sitesi olan Blogger’ın kullanımı gerçekten çok kolaydır. Ancak, özelleştirme ve tasarım seçenekleri çok kısıtlıdır ve yeni özellikler eklemek isterseniz sizlere çok az seçenek sunar.

Medium: Medium’da diğer platformların aksine tasarımdan ziyade yazıya vurgu yapılır. Birçok gazeteci, yazar ve uzman tarafından kullanılır ve çalışmanızı belirli bir toplulukla paylaşmanın iyi yollarından biridir. Medium sitesinde de yine herhangi bir reklam yayınlayamazsınız.

Web Sitesi Açarak Blog Oluşturmak

Blogdan para kazanmak istiyorsanız sizin için uygun olanı bu seçenektir.

Avantajları:

  • Tasarım ve kişiselleştirme üzerinde tam kontrol sizdedir.
  • Kendi özel URL’nizi oluşturup kullanabilirsiniz.
  • Siteniz de asıl size para kazandıracak reklamlara yer verebilirsiniz.

Dezavantajları:

  • Domain (URL) ve ardından depolama alanı için ödeme yapmanız gerekir.

Web sitesi açmak gözünüzü korkutabilir. Fakat günümüzde artık web sitesi açmak oldukça kolaydır. Hazır temalar kullanıp yaklaşık 20 dakika da web sitesi açabilirsiniz.

Blogdan Nasıl Para Kazanılır?

Blogunuzu tamamladınız ve çalışır hale getirdiniz. Peki bu blogdan nasıl para kazanılır?

Blogdan para kazanmanın en kolay ve en iyi yolları:

Reklam Ekleyerek Blogdan Para Kazanma

Blogunuza reklam ekleyerek para kazanabilirsiniz. Okuyucularınız reklamları gördüklerinde ve tıkladıklarında para kazanacaksınız. Reklamlar sayfanızın herhangi bir yerine yerleştirilebilir, fakat çoğunlukla blog sayfalarının üst kısmında veya kenar çubuğunda bulunurlar. Blogunuza reklam ekleyerek para kazanmak istiyorsanız, öncellikle Google AdSense hesabı oluşturmalısınız. Google AdSense sizin için okuyucularınıza en uygun reklamları sitenize yerleştirecektir.

İş Ortağı Pazarlaması ile Blogdan Para Kazanma

Blogunuzda ki metinlere iş ortağınızın bağlantılarına ekleyin. Okuyucularınız bu bağlantılardan iş ortağınızın sitesinden herhangi bir şey satın alırsa siz de bu satın alma üzerinden belli bir miktarda komisyon alabilirsiniz. Kısaca özetlemek gerekirse örneğin bir siteden bir ürün alırsınız ve bu ürün hakkında bir bloğunuz da bir makaleye yer vererek okuyucularınızın bu ürünü almasını teşvik edersiniz. Okuyucularınız o ürünü her alışında siz de komisyon kazanırsınız. Hemen hemen bütün e-ticaret sitelerinin Trendyol, Hepsiburada, Amazon, Gittigidiyor gibi iş ortağı programı vardır. Günümüz de birçok blogger bu yöntem ile para kazanmaktadır. Sizler de iş ortağı pazarlaması ile blogdan para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Reklam Yazıları ve Sponsorlu İçerik Yazarak Blogdan Para Kazanma

Blogdan para kazanmanın en iyi yollarından biri sponsorlu içerik yazıp sunmaktır. Bunlar aslında bir makale veya blog yazısı şeklindeki reklamlardır. Örnek olarak, Monster yeni bir laptop çıkarırsa ve sizin de teknoloji üzerine bir blogunuz varsa, ürünlerini tanıtan bir blog yazısı yazmanız için size para teklif edebilirler. Bu para kazanma yöntemi, genellikle güçlü bir kitleniz olduğunda en iyi sonucu verir. Okur kitlenizi büyüttüğünüzde, markalar genellikle sponsorlu gönderiler için size yaklaşacaktır.

Blog Konusunu Nasıl Seçmeliyiz?

Bu, blogunuzu başlatmanın kimileri için en kolay kimileri için en zor kısmıdır.

Bu aşamadaki en önemli şey, hakim olduğunuz bloglarınızı okuyacak kitle toplayabileceğiniz konular seçmektir. Böylesine kalabalık bir blog dünyasında yeni blog yazarlarının yapacağı en büyük hata, sıradan olmaktır.

Örneğin, moda sizin işinizse, jenerik moda içeriğini birleştirmek yerine, çevreye duyarlı tasarımcılar hakkında blog yazarak kıyafet sevginizi çevre için olan endişenizle birleştirebilir misiniz?

Blogunuz İçin Yeni Konu Bulmanın En İyi Yollar

Blogunuzun kitle kazanmasında ki en büyük etken yazdığınız yazılardır. Yazdığınız yazılar kitleler tarafından ne kadar çok merak ediliyorsa ve o konu hakkında piyasada ne kadar az bilgi varsa o kadar iyidir. Bu nedenle konu seçerken oldukça özenli olmanız gerekmektedir. Peki konu seçerken nerelerden yararlanabiliriz;

Öncelikle diğer bloglara bakın. Bu, ilk başlangıç noktanız olmalıdır. Zaten başarılı olan nedir? Ve daha da önemlisi, piyasada olmayan ne? Piyasadaki eksiklikleri bulun.

Google’ı kullanın. İnsanlar ne arıyor? İnsanların aradıklarını keşfetmek için Google tarafından önerilen aramaları ve otomatik tamamlamayı kullanın eğer arıyorlarsa, bu insanların bu konuyu merak ettiğini gösterir. Google Trends ile bulunduğunuz ay içerisinde en çok aratılan içerikleri görebilirsiniz.

Sık sorulan SSS’ler için forumlarda arama yapın. İnsanlar sorularına yanıt bulamadıklarında forumlara veya bloglara girerler. Ne soruyorlar? Hangi konuda tavsiyeye ihtiyaçları var? Bu, insanların neyle ilgilendiğini ve ne hakkında bilgiye ihtiyaç duyduklarını gösterecektir.

İnsanların mevcut eğilimleri takip edin. Şu anda gündemde hangi konular var? Uzun ömürlü bir konu seçmek sizin için iyi olacaktır, ancak bir trendi erkenden konu edinebilirseniz, herkesten önce kendinizi hızla bu konuda geliştirip uzman haline getirebilirsiniz.

Kendi ilgi alanlarınızı ve tutkularınızı seçin. Yukarıdakilerin tümü önemli olsa da, hiç ilgi duymadığınız bir şey hakkında blog yazmak sizin için bir süreden sonra sıkıcı olacaktır. Gerçekten umursadığınız ve severek yazacağınız konular seçmenizi tavsiye ederiz.

blogdan nasıl para kazanılır

Sonuç

Blog yazarak gerçekten para kazanabilir misiniz? Gördüğünüz gibi, cevap evet. Fakat dürüst olmak gerekirse blogdan para kazanmak, internetten para kazanmanın en kolay yolu değildir. Fakat güzel olan şey herkesin bunu yapabilmesidir. Tek ihtiyacınız olan yazacak ilgi çekici şeylerinizin olmasıdır.

1 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir