Makale Yazarak Para Kazanma

Eğer bir işiniz yoksa veya ek gelir elde etmek istiyorsanız makale yazarak para kazanabilir ve ek gelir elde edebilirsiniz. Son zamanların popüler para kazanma yöntemlerinden biri olan makale yazarak para kazanmak için özel bir yeteneğe ihtiyaç duyulmuyor. Kelimeler ile aranız iyiyse ve rahatlıkla cümle kurabiliyorsanız evde, iş yerinde veya okulda yani günün istediğiniz saatinde istediğiniz yerde bir bilgisayar ile makale yazarak para kazanmaya başlayabilirsiniz. Makale yazmaya başladıktan sonra zamanla cümleleri oluşturup birleştirmek artık sizin için çok kolaylaşacaktır ve kısa zamanda makalenizi bitirip daha çok para kazanmaya başlayacaksınız.

Makale Nedir?

Makale, herhangi bir konuyu açıklamak, savunmak veya desteklemek için yazılan yazılardır. Bir gerçeği açıklamak veya bir düşünceyi öne sürmek, savunmak için yazılan yazılara “makale” denir.

Nasıl Makale Yazılır?

Makale yazarken düzgün bir Türkçeye sahip olmalı ve dil bilgisi kurallarını iyi bilmelisiniz. Düzgün bir Türkçe e dil bilgisi kurallarına uygun yazmanız çok daha kaliteli makaleler yazmanıza olanak sağlayacaktır. Bununla birlikte cümlelerin uzunluğu ve cümlelerin anlaşır bir şekilde bir araya getirmek makalenizi daha anlaşılır ve akıcı olmasını sağlar. Anlaşılır ve akıcı bir makalede sizin daha iyi bir yazar olduğunuzu kanıtlar ve para kazanmanıza katkıda bulunur.

Makale yazmaya başlarken ilk önce yazdığınız konu hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Makale yazmaya başlamadan önce araştırma yaparsanız konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz ve makale yazarken cümleleri kurup, birleştirmeniz kolaylaşabilir. Makaleniz yüzde yüz özgün olmalı ve verilen bilgilerin hepsi doğru olmalıdır. Makalenizin özgün olup olmadığını anlamanız için özgünlük testi olan sitelerde test edebilir ve kopya olan kısımları değiştirip tekrar kontrol edebilirsiniz.

Makale Yazarken Dikkat Etmeniz Gerekenler?

  • Türkçedeki imla kurallarına dikkat etmelisiniz. Çünkü çoğu zaman imla kurallarındaki hatalar cümlelerin anlaşılmasını zorlaştırır.
  • Kurduğunuz cümleler yüzde 100 özgün ve size ait olmalıdır. Özgün ve daha kolay cümleler kurabilmeniz için konu hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Eğer konu hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız. İnternetten konuyu araştırıp farklı makaleler okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.
  • Konu alt başlıkları bir makaledeki en önemli olaylardan biridir. Konu alt başlıkları araştırma yapan kişinin istediği bilgiye kolaylıkla ulaşmasını sağlar ve bu da makaleye olan ilgiyi arttırır.
  • Makaleniz sade ve akıcı olmalıdır. Makaleniz bir araştırmacı tarafından okuduğu zaman basit ve anlaşılır cümleler ile karşılaşır ise makalenizi sıkılmadan okur. Bu da makalenizin sade ve akıcı olduğunu kanıtlar.

Makale Yazarak Ne Kadar Para Kazanılır?

Makale Yazarak Ayda Ne Kadar Kazanılır?

Makale yazmayı düşünen kişilerin aklına geldiği ilk sorulardan bir tanesi makale yazarak ayda ne kadar kazanabilirim sorusudur. Sorumuza öncelikle cevap verecek olursak bu sizin harcamış olduğunuz zamana ve yazma hızınıza bağlı olarak değişmektedir. Ve yazdığınız makalenin kalitesi de çok önemlidir. Başlangıçta bin kelimelik bir makale yaklaşık 1-2 saatinizi alacaktır. Günlük 3 adet 1000 kelimelik Makale yazarsanız 100 kelimesi 2 liradan günlük minimum 60 TL günlük kazanç elde edebilirsiniz.

Bu da aylık 1800 TL ye denk gelmektedir. İlerleyen zamanlarda tecrübe kazandığınızda bir makaleyi tamamlama süreniz kısalacağı için günlük yazacağınız makale sayısı da artacaktır ve sonuç olarak aylık geliriniz daha çok artacaktır. Günlük çalışma saatinizi arttırarak aylık 4-5 bin TL gelir elde edebilirsiniz. Bunun dışında web site sahipleri ile anlaşarak aylık belli bir sayıda makale yazarak bir nevi aylıklı çalışarak da para kazanabilirsiniz.

Makale Yazarak Para Kazanma

Birçok web site, sitelerine daha çok kullanıcı çekmek için sitelerinde ki makale sayısını artırmak ister. Bazı siteler makaleleri kendi yazarken bazı siteler ise bu makaleleri hazır olarak satın alır ya da kendilerine makale yazması için yazarlar ile anlaşır. Siz de makale yazarak para kazanmak istiyorsanız bu web sitelerine makale satabilir veya onlarla anlaşıp yazarlığını yapabilirsiniz. Peki yazdığınız makaleleri nasıl web sitelerine satacaksınız. Bunun için oluşturulmuş birçok platform var. Bu platformlar makale almak isteyen web siteleri ile makale satmak isteyenleri buluştururlar. Siz de makaleler yazıp içeriğimizin devamında belirtiğimiz sitelerden sizin için en uygunun seçerek makalelerinizi satışa sunup satılması durumunda para kazanabilirsiniz.

Makale Yazarak Para Kazanma Siteleri

Bu siteler makale yazarları ile makale satın almak isteyenleri buluşturan platformlardır. Genellikle bu sitelere üye olabilmek için bir kabul sürecinden geçersiniz, kabul sürecinde siteler size birkaç örnek konu verir ve bu konular hakkında makale yazmanızı isterler. Yazdığınız makalenin kalitesine göre kabul edilir ya da edilmezsiniz. Eğer kabul edilirseniz, makalenizi yazdıktan sonra editör onayından sonra müşterilere sunulacaktır ve satılması durumunda para kazanabileceksiniz.

Yazdığımız Makaleleri Satabileceğimiz Siteler

İyimakale.com

İyimakale.com sitesinin temel amacı makale satışı yaparak para kazanmanız. İsterseniz makale yazıp siteye yükleyerek satışını yapın, isterseniz makale konularından birisi seçip hazırlayarak müşteriye satınız. İyimakale sitesi şu anda 600-1000 kelimelik bir makale için yaklaşık 20 lira kazanabilirsiniz. Bu siteden para kazanmaya başlamak için öncelikle site içerisinden yazarlık başvurusu yapmanız gerekmektedir. Yazarlık başvurunuz kabul edildikten sonra makale yazıp satışa sunabilirsiniz. Günde birkaç makale yazarak iyi bir ek gelir elde edebilirsiniz. Bu noktada size vereceğimiz tavsiye ise teknoloji ve sağlık alanında olan makalelerin daha çok tercih edilmesidir.

R10.net

R10.net makale kısmında makale alım satımı yapılabilmektedir. Bu platformda makale fiyatını kendiniz belirleyebilmektesiniz. Fakat r10.net’in koymuş olduğu makale alt taban fiyatına dikkat etmeniz gerekmektedir. Şuan r10.net’te yazmış olduğunuz makalede 100 kelime için 2 TL alt taban fiyatı bulunmaktadır. Bundan dolayı yazmış olduğunuz makale için her 100 kelimesine 2 TL veya üzeri bir fiyat belirlemelisiniz. R10.net’te makale arayan ve makale yazan bir çok kişiyi bulabilirsiniz.

Wmaraci.com

Wmaraci.com’da da işleyiş r10.net’e benzemektedir. Yazmış olduğunuz makaleleri aynı şekilde bu platform üzerinden satabilirsiniz. Wmaraci.com’da makale alt taban fiyatıda her 100 kelime için 2 TL’dir. Wmaraci.com’daki makale alım ilanlarından size uygun olan kategoriyi seçip kişi ile anlaşarak makale yazımına başlayabilirsiniz.

BiOnluk

Ülkemizin en popüler freelance sitelerinden biri olan BiOnluk’ta aynı zamanda makale satışı da yapabilirsiniz. BiOnluk’ta özenli bir profil hazırlamanız çok önemlidir. Müşteriler sizden makale satın almadan önce profilinizden sizi incelemek isteyecektir. Özenli bir profil hazırladıktan sonra bir hizmet oluşturup makale yazarak para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Sonuç

İçeriğimiz de makale yazarak para kazanma hakkında bilmeniz gereken her şeye yer verdik. Makale yazmaya başladığınız da başlarda sizin için çok yorucu ve çok vakit alan bir iş gibi görünebilir. Fakat pes etmeyin her yazdığınız makale siz bir miktar deneyim katacaktır ve kazandığınız her deneyim makale yazmanızı kolaylaştıracak, yazdığınız süreyi düşürecektir. Siz de kendinize en uygun makale satma sitesini seçerek makale yazarak para kazanmaya başlayabilirsiniz.

 

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir