Shutterstock Para Kazanma

Shutterstock para kazanma konusunda sunduğu olanaklar ile öne çıkan bir platform oluyor. Peki bu sitede nasıl para kazanılıyor?

Shutterstock, sunduğu pek çok imkan ile insanların gözdesi haline gelmiş durumda. Öncelikle Shutterstock’un ne olduğundan bahsetmiş olalım. Shutterstock, medya stok uygulaması olarak yer alıyor. İçerisinde fotoğraf, video ve müzik gibi pek çok çalışmaya rastlamak mümkün oluyor. Dünyanın pek çok bölgesinde hizmetlerini sürdüren bu firma, Türkiye’de de içerik üreticileri için kazanç kapısı olmuş durumda. Merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nin New York şehrinde yer alan Shutterstock’un kurucusu ve CEO’su Jon Oringer olarak yer alırken firma, 2003 yılından bu yana faaliyetlerine devam ediyor.

1.148 çalışana ev sahipliği yapan Shutterstock sitesini incelediğimizde içerisinde pek çok medya içeriği mevcut. Bu siteye giren kullanıcılar arama yaparak istediği sonuçlara ulaşabilirken fotoğraf, vektör, illüstrasyon, haber amaçlı görsel, haber amaçlı video, video, müzik ve ses efekti türleri arasından seçim yapabiliyor. Burada yer alan içerikler sanatçılar tarafından yayınlanıyor. Eğer siz de sanatçı ruhunuzu burada göstermek istiyor iseniz kendi içeriklerinizi ekleyerek para kazanabilirsiniz. Peki bu işlem nasıl gerçekleşiyor? Gelin bu konuyu inceleyelim.

Shutterstock Fotoğraf Satma

Shutterstock para kazanma ile ilgili pek çok olanak tanıyor. Öncelikli olarak para kazanmak için bazı adımların tamamlanması gerekiyor. Bu adımlara geçmeden önce ShutterStock Submit isimli panelden söz etmemiz gerekiyor. Bu panel, sanatçıların içeriklerini yayınlayabilmesi ve ardından elde ettiği kazancı görmesi için geliştirilmiş bir alan. Panel üzerinde kazançlar, portföy, önemli bilgilerin olduğu kısım ve yükleme alanı yer alırken ana sayfada görseller ve videoların bulunduğu alan, kazanç özeti ve profil hakkında bilgi gibi çeşitli veriler yer alıyor. Kullanıcılar ana sayfada toplam indirmeye ulaşabilirken aynı zamanda hangi ülkelerden alım yapıldığını da öğrenebiliyor.

Shutterstock Para Kazanma

Shutterstock sitesinde gelir elde etmek için yapılması gereken ilk şey Shutterstock’un Contributor adlı paneline erişim sağlamak. Bu panele erişim sağladıktan sonra sanatçı olarak bir hesap oluşturulmalı. Hesap oluşturma aşaması sonrasında artık ilk içerikleri yüklemek için hazırsınız demektir. Bu konuda yapmanız gereken ilk şey ana sayfada bulunan “İçerik Yükle” butonuna basmak ve sonraki aşamada görseller için “*.eps veya *.jpg” formatında, videolar için “*.mov ve *.mp4” formatında dosya yüklemek.

Site, fotoğraf ve video kabul ederken bazı detaylara dikkat ediyor. İçerik yüklerken dikkat edilmesi gereken şeyleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • En az 5 saniye, en fazla 60 saniyelik video olmalı
  • 4 GB’a kadar dosya yüklenmeli
  • 23.98, 24, 25, 29.97, 30, 47.95, 47.96, 48, 50, 59.94 ve 60 FPS video eklenmeli
  • 4K, 2K, 2.5K, HD ve SD çözünürlüklü videolar olmalı
  • REC 709 renk alanı gerekli

Eğer görsel yükleme yapılacak ise pek çok kriter mevcut. Bunlar arasında dosya formatı, renk profili ve dosya boyutu gibi çeşitli detaylar bulunuyor. Bu konu ile ilgili web sitesinden detaylı bilgi alabilirsiniz. Gerekli aşamaları tamamladıktan sonra yetkili ekip, inceleme yapıyor ve eğer hata bulunuyor ise bu hatayı açıklıyor. Hata yok ise içerik onaylanıyor ve vitrinde yer alıyor.

Shutterstock Ne Kadar Kazandırıyor?

Shutterstock para kazanma işi, aslında zor bir iş değil. Burada önemli olan nokta yapılan işin doğru bir şekilde ve özenli olarak yapılıyor olması. Şu ana kadar Shutterstock, sanatçılara 1 milyar doların üzerinde para dağıttı. Dağıtım işlemleri yeni dönemde de devam ediyor. Kazanç elde edilirken bazı şeyler dikkate alınır. Bunlardan birisi müşterilerin içeriği lisanslaması olayı. Eğer lisanslama yapılırsa bu durumda seviye artmış oluyor. Lisanslama yapılması demek kazanç oranının artması anlamına geliyor. Her yıl seviyeler sıfırlanarak sanatçılar baştan başlar. Ayrıca görseller ve videolar için farklı kazanç seviyeleri uygulanır.

Görseller için 1’den 6’ya kadar seviyeler bulunuyor. Videolar için ise aynı şekilde 1’den başlayarak 6’ya kadar farklı seviyeler var. Kullanıcılar hem görseller için hem de videolar için ilk seviyede %15, ikinci seviyede %20, üçüncü seviyede %25, dördüncü seviyede %30, beşinci seviyede %35 ve altıncı seviyede %40 kazanç oranına sahip olur.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir