YouTube’da Nasıl Para Kazanılır?

YouTube artık insanların ciddi bir gelir kapısı olarak gördüğü dünyanın en popüler video paylaşım sitesidir. Ünlü veya ünsüz birçok kişinin kanal açtığını görebilirsiniz. Bunun nedeni ise insanların YouTube’u daha kolay ve daha çok para kazanabilecek bir gelir kapısı olarak görmesidir.  Bu yazımız da sizlere YouTube’da nasıl para kazanılır, YouTube’da para kazanmak için yapmanız gerekenlerden bahsettik.

YouTube Nedir?

2005 yılında hayatımıza giren YouTube, Steve Chen, Chad Hurley ve Jawed Karim üç ortak tarafından insanları eğlendirme amacıyla kurulan bir video paylaşım sitesidir. Kısa sürede tüm dünyada popülerleşen YouTube dünya genelinde yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Bu video paylaşım sitesi 2016 yılında Google tarafından 1 milyar 650 milyon dolara satın alındı ve kısa zamanda değeri kat kat artmaya başlamıştır

YouTube’da Nasıl Para Kazanılır?

Dünya’nın en popüler video paylaşım platformu olarak kabul edilen YouTube’da insanlar milyonlar kazanıyor peki nasıl kazanıyorlar? Youtube’da para kazanmak için öncelikle bir kanal açmalısınız ve Youtube’un istediği gerekli şartları yerine getirmelisiniz.

Youtube’da Nasıl Para Kazanılır

YouTube’da Para Kazanmak İçin Gerekli Şartlar

YouTube’da para kazanmak için gerekli şartlar vardır. Eğer bu şartları eksizsiz yerine getirirseniz YouTube’da para kazanabilirsiniz. Peki YouTube’da para kazanmak için yerine getirilmesi gereken şartlar nelerdir?

 • Öncelikle kendinize uygun içerikli bir YouTube kanalı açmanız gerekmektedir.
 • Kanalınızın en az 1000 aboneye ulaşması gerekmektedir. Aksi taktirde şartları yerine getiremediğiniz için YouTube size para ödememektedir.
 • YouTube kanalınızdaki videolar son 12 ayda en az 4000 saat izlenmesi olmalı aksi takdirde ücret alamazsınız. Bu 4000 saate YouTube kısa videolar dahil değildir.
 • Eğer kanalınız bu iki koşuldan birini sağlamıyorsa tamamlamadığınız sürece YouTube size ücret ödemesi yapmaz.

YouTube’da Para Kazanmak için Nelere Dikkat Etmeliyiz

YouTube’da para kazanmak için kanalınızın yüksek bir abone sayısı ve izlenme süresi olmalıdır. Abone sayınızı ve izlenme sürenizi artırarak kanalınızı kısa zamanda geliştirmek için dikkat etmeniz gereken şeyler vardır. Peki YouTube’da kısa zamanda para kazanmak için nelere dikkat etmeliyiz?

 • Öncelikle videolarınız her yaş kesimin hitap etmelidir. Çünkü belirli bir yaş grubuna hitap eden videolar yüklerseniz ulaşabileceğiniz kitle bellidir. Fakat tam tersi şekilde videolar yüklerseniz belirli bir kesime değil de çoğunluğa hitap ettiğiniz için izlenme ve abone sayınızda ciddi anlamda artış olabilir.
 • Artık milyonlarca insanın video yüklediği için bir video veya içerikten birden fazla görebiliriz. Bu yüzden videolarınız özgün olduğu ve bir o kadarda dikkat çekici olmalıdır.
 • Farklı YouTuber’lar ile anlaşıp kendi kanalınız ortaklığı ile ortak videolar çekip abone ve izlenme sayısını arttırabilirsiniz.
 • İnsanlar her zaman cana yakın ve sevecen YouTuber’leri sevmektedir. Bu yüzden takipçilerinize her zaman önemli olduklarını ve aile olduğunuzu hissettirirseniz aboneleriniz sizleri sever ve bağlı kalmaya devam ederler. Yani kısacası egoist olmaktan kaçının sevecen ve cana yakın olmaya dikkat ediniz.
 • Kısa zamanda abone sayınızı arttırmak için bu işe reels videolar yükleyerek başlarsanız daha hızlı bir şekilde abone kazanabilirsiniz. Bunun nedeni ise uzun videolar yüklerseniz abone sayısı az olduğu için video izlenme sayısıda az olur ve videonuz arama kısmında bulunması zor olur. Fakat reels videolar reels kısmındaki keşfete düştüğü için abone sayınız az olsa bile dikkat çekici bir video yüklediğiniz zaman yüksek izlenmeler alabilirsiniz.

YouTube’da Para Kazanmak İçin Kaç Abone ve İzlenme Olması Gerekmektedir?

YouTube’da kanalınızın para kazanmaya başlaması için gerekli abone sayısına yıllık izlenmeye ulaşmanız gerekmektedir. YouTube’un size para ödemeye başlaması için en az 1000 abone sayısına ve yıllık 4000 saat izlenmeye ulaşması gerekmektedir.

YouTube İş Ortağı Programına Nasıl Başvurulur?

YouTube üzerinden para kazanmak için iş ortağı başvurusu yapmanız gerekmektedir. Başvuru yolları bunlardır;

 • Öncelikle YouTube hesabınıza giriş yapmanız gerekmektedir.
 • YouTube hesabınıza giriş yaptıktan sonra içerik stüdyosuna gidin.
 • Soldaki menüde kanala tıklayınız ve çıkan ekranda “Durum ve Özellikler”i seçin.
 • Para kazanmanın altındaki etkinleştire tıkladıktan sonra gösterilen adımları takip edip başvurunuzu tamamlamış olursunuz.
 • Başvuru yaptıktan sonra YouTube sizi incelemeye alır eğer tüm şartları karşılıyorsanız artık para kazanmaya başlayabilirsiniz.
 • Ödemeleri alabilmek için AdSense’e üye olup hesabınız ile oturum açmanız gerekmektedir.
 • Mevcut ve gelecekte yükleyeceğiniz videolar için para kazanmayı aktif etmeniz gerekmektedir.
 • Videolarınızda gösterilmesini istediğiniz reklam türlerini işaretleyin ve kaydedin.

Gösterilen yolları eksiksiz takip ederseniz artık YouTube üzerinden para kazanmanız için hiçbir engel kalmamıştır.

YouTube’da Ne Kadar Para Kazanılır?

Hiç kuşkusuz bu hepimizin merak ettiği bir konudur. Sürekli sosyal medyada YouTube üzerinden para kazananları gördüğümüz için bir çoğumuzun aklından YouTube’da nasıl para kazanılır diye soru işaretleri oluşuyor. Bu sorunun cevabı evet YouTube üzerinden para kazanabilirsiniz hatta iyi içerikler ile kazancınızı kat kat arttırabilirsiniz. YouTube’da abone sayısı ve izlenme sürenize göre kazandığınız para değişecektir. Youtube’da para kazanmaya yeni başladıysanız kazandığını para ay da yalnızca 100-300 dolar arasında değişecektir, fakat abone sayısınız ve izlenme süreniz arttıkça haliyle kazandığınız para da artacaktır.

YouTube İzlenme Başına Ne Kadar Para Öder?

YouTube sizlere yüklediğiniz videoların izlenme sayısına göre para ödemektedir. Videolarınızın süresi ve izlenildiği süre ödenecek para miktarını etkilemektedir. Özgün iyi bir içerikle videolarınızın izlenme sayısı arttırabilirsiniz. YouTube sizlere 1 milyon izlenmeye karşılık yaklaşık 4000 TL ile 15000 TL arasında ücret ödemektedir. Videolarınız uzun ve sürükleyici olursa izleyiciler videolardan sıkılmadan izleyebilir ve buda izlenme süresini arttırdığı için geliriniz artabilir.

YouTube Reklam Başına Ne Kadar Para Öder?

YouTube üzerindeki reklamlar genellikle tıklanma başına para kazandırmaktadır. YouTube’da yayınlanan bir reklama 1000 izlenmeye ortalama 4-20 TL ücret ödenmektedir. Bu ücreti etkileyen faktörler vardır. Mesela çocuk kanallarındaki çocuk reklamlarının gelirleri daha yüksektir. Bunun nedeni ise reklamlar çocukların dikkatini çektiği için daha çok tıklanma almasıdır. Oyun kanallarında bu olay tam tersi insanlar bir an önce videoya dönmek için reklamı atlayıp reklamın izlenme süresini düşürmektedir bu da ödenen paranın miktarı düşürmektedir.

YouTube Katıl Butonu Nedir? Ne Kadar Kazandırır?

YouTube’da katıl butonu yeni ortaya çıkan bir sistemdir, aboneleriniz belirli ücretler ile sizin YouTube kanalınızda ayrıcalıklı üye olurlar. Kanalınızda bu özelliği açabilmeniz için en az 30 bin abone gerekmektedir. Fakat bu özellik bazen 30 bin abone olmadan bu özellik aktif olabilir, bunun nedeni ise kanalların abone sayısına göre çok fazla aktif izlenme sayısına sahip olmasından kaynaklıdır. Özel üyeler kanala özgü emojiler, rozetlere ve canlı yayında yorum özelliğine sahip olurlar. Eğer güzel içerikli canlı yayınlar açarsanız ve bu yayınlar keyifli olursa izleyiciler yorum yapabilmek için kanalınıza üye olup yorum yapmak isteyebilir.

Sonuç

Bu yazımızda YouTube üzerinden nasıl para kazanabileceğinizi anlatmış bulunmaktayız. Eğer sizde gösterilen yolları ve önerileri yerine getirirseniz bu işi yapabilmeniz için hiçbir engel kalmamıştır. Unutmayınız izleyicilerin dikkatini çekecek içerikler ve cana yakın bir kişilik ile bu işte çok başarılı olup evinizden çok güzel paralar kazanabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir