Amazon Mechanical Turk Para Kazanma

Amazon Mechanical Turk para kazanma işleminin nasıl yapıldığı merak edilen bir konu. Bu konuda bu sistemden söz ediyor olacağız.

Amazon, sunduğu pek çok olanak ile firmaların en iyi şekilde rekabet etmesinde etkili olmaya çalışan bir şirket. Şirketin sunduğu hizmetlerden birisi de Amazon Mechanical Turk olarak açıklanabilir. Bu hizmet ile birlikte kurumsal müşteriler, önemli avantajlara sahip oluyor. Kazanç elde etme konusunda önemli bir yanı bulunan sistemin pek çok ayrıcalığı bizleri karşılıyor. Gelişen teknolojiye ayak uydurmak isteyen kurumlar için Amazon’un geliştirmiş olduğu bu yapının kullanılması tavsiye edilir. Sistemden nasıl faydalanılması gerektiği ve nasıl gelir elde edileceği konusunda gerekli bilgileri birazdan paylaşıyor olacağız. O zaman daha fazla ne duruyoruz? Gelin hemen konuya giriş yapalım.

Amazon Mechanical Turk Nedir?

Herkesin sıkça duymakta olduğu ve son zamanların en güvenilir çevrimiçi para kazandırma platformu olan Amazon Mechanical Turk dünyanın en büyük firmalarından biri olan Amazona aittir.  Amazon Mechanical Turk, işletmelerin yapay zekaların yetersiz kaldığı görevlerde insan zekasının devreye girmesini ve görevleri yapmasını isteyen bir platformdur. Kısacası yapay zekanın yetersiz kaldığı görevleri insanlar çevrimiçi bir şekilde yaparak bu işten para kazanabileceği bir platformdur.

Amazon Mechanical Turk, binlerce görevi barındırmaktadır. Platformdaki bazı görevler, ses dosyası transkripsiyonları, içerik denetleme, içerik çoğaltma, içerik çoğaltma, hızlı anketler ve fotoğraf tanımlamadır.

Amazon Mechanical Turk Para Kazanma

Öncelikle Amazon’un sunmuş olduğu bu hizmetin ne olduğunu açıklamak istiyoruz. Amazon Mechanical Turk para kazanma öncesinde uygulama hakkında bilgi sahibi olmak gerekiyor. Amazon Mechanical Turk, 3 Kasım 2005 tarihinden bu yana faaliyette bulunan bir hizmet. Bu hizmetten söz etmek gerekirse hizmet, makine öğrenimi ve yapay zeka konusunda önemli bir role sahip. Makineler, otomasyon konusunda kendini geliştirmeyi sürdürüyor. Bu doğrultuda insanların da desteğinin bulunması gerekir. Yani yapay zeka gelişimi sırasında aynı zamanda bu sisteme kayıt olanlar gelir elde edebiliyor.

Amazon’un sunmuş olduğu bu site, görevlerle dolu bir yapıyı bizlere sunuyor. Örneğin bir şirket, görev paylaşıyor ve sitede kayıtlı olan kullanıcılardan biri ise bu görevi alarak tamamladıktan sonra para kazanıyor. İşlem genel olarak bu şekilde uygulanıyor. Kısacası bu site, görev yaparak mturk para kazanmayı sağlıyor. Bazı görevler basit, bazıları daha zor olabilir. Bu görevlerin amacı hem şirketin ihtiyacını gidermek hem de yapay zekanın ilerlemesini sağlamak.

Kullanıcıların Amazon Mechanical Turk para kazanma konusunda bu sistemin ne işe yaradığını öğrendiğine göre biraz da sistemin özellikleri ve avantajlarından bahsedelim. Bu sitede pek çok ülkeden görevler yer alıyor. İnsanlar görevler yaparken ne kadar ödül alacağını öğrenebiliyor. Bunun için görev listesini incelerken her görevin sağ kısmında kaç dolarlık iş olduğu belirtilir. Bu şekilde görevden elde edilecek para belli olur. Görev başarılı bir şekilde tamamlandığında ise ödül elde edilir.

Amazon Mechanical Turk Para Kazanma

Amazon Mechanical Turk uygulaması ile ilgili bilinmesi gereken bir diğer özellik görevlerin bulunduğu kısımda sağ kısımda görevi kabul etme kısmının yer alması. Bazı görevler için nitelikler gerekiyor. Eğer kullanıcı, gerekli nitelikleri karşılamıyor ise görevi yapamayabilir. Yeni bir üye, bazı görevleri yapabilir. Nitelik arttıkça ise daha yüksek para ödülü kazanmak mümkün hale geliyor. Kısacası gereklilikleri karşılayan kişiler daha çok para kazanabiliyor. Yeni başlayanlar ise daha düşük gelir elde ediyor.

Amazon Mechanical Turk Nasıl Kullanılır?

Peki sistem nasıl kullanılıyor? Bunun için öncelikle web sitesine girmek gerekiyor. Siteye girdikten sonra sağ üst kısımda bulunan “Çalışan Olarak Oturum Aç” bağlantısına tıklanılmalı. Eğer hesabınız mevcut ise giriş yapabilirsiniz fakat yoksa “Amazon hesabınızı oluşturun” butonuna basılmalı. Bir diğer ekranda ad, e-posta ve şifre verilmeli. Bu bilgiler verildikten sonra ve şifre doğrulandıktan sonra “Amazon hesabınızı oluşturun” butonuna basmalısınız. Bir diğer aşamada hesabın onaylanması gerekiyor. Amazon, sizden bir kod istiyor. Bu kodu alabilmek için girdiğiniz e-posta adresine gelen postadaki kodu almalısınız.

Gelen kutusunda yer alan kod girildikten sonra “Create your Amazon account” butonuna basılmalı. Artık Amazon Mechanical Turk para kazanma aşamasına bir adım daha yaklaştık. Bir sonraki aşamada çalışan bilgileri isteniyor. Burada kendiniz hakkında bazı bilgileri vermeniz gerekiyor. Sorulan bilgiler arasında ülke, ad, soyad, adres, şehir, bölge, posta kodu ve telefon numarası yer alıyor. Alt kısımda ise neden bu sistemin tercih edildiği sorulurken aynı zamanda firma, bu sistemi nasıl öğrendiğinizi de merak ediyor. Bu kısımları hallettikten sonra “Create Account” butonuna basmalısınız.

Amazon Mechanical Turk için çalışan hesabı oluşturduktan sonra hesabın 48 saat içerisinde onaylanma süreci başlıyor. Bu süre içerisinde bir işlem yapamıyorsunuz. Çalışan hesabı onaylandıktan sonra artık sisteme erişebiliyorsunuz ve görev listesine girip istediğiniz görevi seçebiliyor ve para kazanabiliyorsunuz.

Amazon Mechanical Turk’e Nasıl Başvurulur?

Amazon Mechanical Turk programına katılmak isteyen kişiler nasıl katılacağını veya nereden başvuru yapacağını bilememektedir. Bu programa katılmak istiyorsanız aşağıdaki maddeleri sırasıyla yerine getirmeniz gerekmektedir.

  • mturk.com adresini ziyaret ediniz
  • Ekrandaki “get started with Amazon Mechanical Turk”(Amazon Mechanical Turk’u kullanmaya başlayın) seçeneğine tıklayınız.
  • Karşınıza iki seçenek çıkmış durumda. Create Taks, görev oluşturmadır bu seçenek kullanıcılar için görev oluşturmak isteyenlerin girdiği bölümdür. Make Money seçeneği ise boş zamanlarında basit görevler yaparak para kazanmak isteyen kullanıcıların için olan seçenektir.
  • Make Money seçeneğine tıkladıktan sonra sizden giriş yapmanızı isteyecektir. Eğer daha önceden Amazon üyeliğiniz bulunuyorsa giriş yapınız. Amazon üyeliğiniz bulunmuyorsa alttaki Create your Amazon account seçeneğine tıklayarak kendinize üyelik açabilirsijniz.
  • Giriş yaptıktan sonra sizden bilgileriniz istenilecektir.
  • Bilgilerinizi eksiksiz doldurduktan sonra yaklaşık 1 hafta üyeliğinizin onaylaması için beklemeniz gerekmektedir.

Üyelik başvurunuzu tamamlandıktan sonra bir inceleme aşamasından geçecektir ve onaylanması durumun da artık Amazon Mechanical Turk programında çalışabilirsiniz.

Sonuç

Yapay zekanın yapamadığı ufak görevleri yaparak para kazanma fırsatı suran Amazon Mechanical Turk ile sizler de para kazanabilirsiniz. Yazımız da Amazon Mechanical Turk ile para kazanma hakkında bilmeniz gerekenleri anlattık. Siz de sadece bir telefon ya da bilgisayar ile Amazon Mturk para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir