Hepsiburada Mağaza Açma Aşamaları

Siz de E-ticaret yaparak satışlarınızı artırmak istiyorsanız bir E-ticaret platformuna ihtiyacınız var. Hepsiburada bunun için oldukça iyi bir seçenektir, aylık ortalama olarak 85 milyon kullanıcı tarafından ziyaret edilmektedir. Hepsiburada ürün satışı yapabilmek için Hepsiburada mağaza açmanız gerekmektedir. Bu yazımız da Hepsiburada mağaza açma şartları, gerekli evrakları ve nasıl açıldığı hakkında gerekli bütün bilgileri verdik keyifli okumalar.

Hepsiburada Mağaza Açma Şartları

Hepsiburada’da ürün satışı yapabilmek için öncelikle mağaza açmak zorundasınız fakat Hepsiburada’da mağaza açma diğer E-ticaret platformlarına göre daha kolaydır. Hepsiburada mağaza açmak için bir şahıs, anonim ya da limited şirketine sahip olmalısınız ve şirketinizin vergi mükellefiyeti olması gerekmektedir. Hepsiburada mağaza açma şartları;

 • Şirket sahibi olmak (Şahıs şirketi, limited ya da anonim şirketi olabilir.)
 • Bir ofis ya da depoya sahip olmak
 • Şirketin aktif olarak kullandığı bir banka hesabına sahip olmak.
 • Limited ya da anonim şirketler için MERSİS numarası, ticaret sicil numarası ve KEP e-posta adresine sahip olmak.

Hepsiburada Mağaza Açmak İçin Gerekli Evraklar

 • Vergi levhası (Son bir yıl içine ait olmalıdır.)
 • İmza sirküleri (Noter onaylı, ıslak imzalı ve güncel tarihli olmalıdır. Şahıs firmaları, bu belge yerine imza beyannamesi vermelidir.)
 • Banka bilgileri (İban ve Hesap numarası)
 • Faaliyet belgesi (Son 6 ay içine ait olmalıdır. Şahıs firmasıysanız ve ticaret odası kaydınız yoksa yüklemek zorunda değilsiniz.)
 • Ticaret Sicil Gazetesi (Aynı şekil de şahıs firmasıysanız ve ticaret odası kaydınız yoksa yüklemek zorunda değilsiniz.)
 • Hepsiburada satıcı üyelik sözleşmesi (Kaşelenip ve imzalanıp sisteme yüklenmelidir.)
 • Pazaryeri satıcı bilgileri formu (Komisyon oranları gibi gerekli bütün bilgiler bu formda yer almakta. Kaşelenip ve imzalanıp sisteme yüklenmelidir.)

Hepsiburada Mağaza Nasıl Açılır

Hepsiburada Mağaza Nasıl Açılır?

 1. Hepsiburada’da mağaza açmak için öncelikle olarak Hepsiburada internet sitesine girerek alt kısımda bulunan “Hepsiburada’da Satıcı Ol” seçeneğine tıklamalısınız. Daha sonra açılan sayfanın üst kısmında bulunan “Satıcı Ol” butonuna basarak bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.
 2. Hepsiburada, üzerinden 3 farklı formatta mağaza açabilirsiniz. Bunlar;
 • Standart: Standart format, işlerini e-ticaret ile geliştirmek isteyen işletmeler için uygun olan seçenektir.
 • Kadın Girişimci: %51 ve üstü hisse sahibi kadın olan işletmelerin başvuru yapabileceği seçenektir ve birçok avantaja sahiptir. Bu avantajlar; düşük komisyon oranları, indirimli kargo fiyatları gibi şeylerdir.
 • HepsiTürkiye: Bu seçenek ise yöresel ürünler satan işletmelere yönelik destek olmak amacı ile oluşturulmuş bir formattır.

Kendi ve işletme özelliklerinize en uygun formatı seçerek devam Hepsiburada mağaza açma işlemlerine devam edebilirsiniz.

 1. Bir sonraki aşama için bir mağaza adı ve giriş yapmak için şifre belirlemeniz gerekmektedir.
 2. Mağaza adı ve şifrenizi belirledikten sonra işletme yetkilisinin kişisel ve iletişim bilgileri girilmelisiniz.
 3. Gerekli bilgiler sisteme girildikten sonra vergi yükümlüklerine dair istenilen bilgileri girmelisiniz. Daha sonra ise işletmenizin ünvanını, iletişim ve fatura bilgileri sisteme girmeniz gerekmektedir. Fatura bilgilerinin istenme sebebi ise Hepsiburada’nın satışlarınız üzerinden size komisyon faturası kesmesidir.
 4. Bu adımın ardından karşınıza gelen forma işletmenize ait banka bilgilerini girmelisiniz. Hepsiburada, yaptığınız satışlardan gelen parayı bilgilerini girdiğiniz banka hesabına aktaracaktır bu nedenle bu adım da dikkatli olmanız çok önemlidir.
 5. Hepsiburada mağaza açma işlemini tamamlamak için sizden talep edilen evrakları sisteme yüklemelisiniz. Yazımızdan gerekli evrakların neler olduğunu öğrenebilirsiniz. Belgeleri satıcı portalına giriş yaparak yükleyebilirsiniz, satıcı portlalına giriş yapmak için daha önce belirlediğiniz mağaza adı ve şifreyi kullanmalısınız. Hepsiburada mağaza açmak için bu evrakları eksiksiz olarak sisteme yüklemeniz gerekmektedir.
 6. Evrakları yükledikten sonra Hepsiburada ekibi bu evrakları inceler ve incelemenin sonucunda herhangi bir eksiğiniz yoksa başvurunuz onaylanır. Bu inceleme süreci ve onay süreci yaklaşık bir hafta kadar sürer. Evraklarınız da herhangi bir eksik veya yanlış varsa endişelenmeyin bu durumda Hepsiburada ekibi sizinle iletişime geçerek nasıl bir yol izlemeniz hakkında sizi bilgilendirir. Herhangi bir yanlış yoksa onay aldığınız e-posta yolu ile size iletilir. Ve artık Hepsiburada üzerinden ürün satışı yapabilirsiniz.

Hepsiburada Komisyon Oranları

Her E-Ticaret platformunda olduğu gibi Hepsiburada’da ürün satışlarından belli bir miktarda komisyon alır. Bu komisyon oranı ürün kategorisine göre değişir. Sizler de hesaplamalarınızı yaparken bu komisyon oranlarını dahil etmeyi unutmayınız. Hepsiburada komisyon oranları;

Aksesuar (Saat,Gözlük…) – %18

Altın (Gram,Çeyrek…) – %4

Ayakkabı – %18

Beyaz Eşya – %8.5 ile %12 arası

Çanta – %18

Cep Telefonu Aksesuarları – %12.5 ile %23 arası

Cilt Bakım ve Makyaj Ürünleri – %15

Elektronik Ürünleri (Telefon,bilgisayar…) – %6 ile %15 arası

Giyim Ürünleri – %18

Kitap – %13 ile %15 arası

Kırtasiye ve Ofis Ürünleri – %6 ile %15 arası

Mobilya – %18 ile %22 arası

Mutfak Gereçleri – %11

Müzik – %10 ile %15 arası

Oto Aksesuarlar – %9 ile %18 arası

Oyuncak – %16

Parfüm – %15

Spor & Outdoor Ürünleri – %5 ile %13 arası

Gıda Ürünleri – %15

Züccaciye Ürünleri – %18

Neden Hepsiburada Mağaza Açmalıyız

Neden Hepsiburada Mağaza Açmalıyız?

Birçok mağaza gelirlerini arttırmak için Hepsiburada mağaza açmak istiyor. Peki neden Hepsiburada Mağaza açmalıyız, satıcılara sağladığı avantajlar nelerdir;

Yerel bir mağaza ile sadece çevrenizde ki insanlara satış yapabilirsiniz fakat aylık 85 milyon kullanıcı tarafından ziyaret edilen Hepsiburada üzerinden ürün satışı yaparsanız çok daha geniş kitlelere satış yapma imkânınız olacaktır. Bu da haliyle satış rakamlarınızı arttıracaktır. Hepsiburada ülkemizin en köklü ve en büyük e-ticaret platformlarından birisidir ve insanların güvenini kazanmış bir platformdur. Siz de Hepsiburada’nın bu imajından yararlanarak müşterilerin güvenle alışveriş yapacağı bir mağaza açabilirsiniz. İnsanlar kendi web siteleri olan mağazalardan alışveriş yapmaktansa sizden alışveriş yapma eğilimin de olacaktır. Hepsiburada satıcılarına birçok reklam fırsatı sunar, siz de bu reklam fırsatlarından yararlanarak bilinirliğini arttırabilirsiniz. E-ticaret yapmak isteyen herkesin endişesi olan kargo fiyatları, Hepsiburada’nın kargo firmaları ile yaptığı anlaşmalar sayesinde oldukça makul fiyatlara gelmektedir. Hepsiburada’nın ürün satışı yapacağınız mağaza portalı herkesin rahatlıkla kullanabileceği oldukça anlaşılır bir ara yüze sahiptir. Bunun dışında Hepsiburada, yeni mağaza açan kişilere ücretsiz E-ticaret eğitimi vermektedir. Siz de E-ticaret konusunda kendinizi yetersiz görüyorsanız bu eğitimler ile kendinizi geliştirebilirsiniz. Anlayacağınız üzere Hepsiburada üzerinden mağaza açmak için birçok sebep var biz sadece bunların bir kısmına yer verdik.

Sonuç

Sizler de E-ticaret yaparak gelirlerinizi artırmak istiyorsanız. Hepsiburada üzerinden bu dileğinizi gerçekleştirebilirsiniz. Artık Hepsiburada mağaza açma hakkında gerekli bütün bilgilere sahipsiniz. Siz de Türkiye’nin en iyi E-ticaret pazarlarından birinde mağaza açarak milyonlarca müşteriye erişebilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir