İnstagram’dan Para Kazanma Yolları

Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından biri olan İnstagramdan eğlenceli vakit geçirmek dışında aynı zaman da para kazanabileceğinizi biliyor muydunuz? Büyük bir ticari pazar haline gelen İnstagram birçok girişimci için kazanç kapısı durumunda, siz de İnstagram’dan para kazanmak istiyorsanız bunu gerçekleştirebileceğiniz pek çok farklı yol var. İnstagram’dan para kazanmak isteyenler için bunu nasıl yapacağını adım adım anlattık. Keyifli okumalar.

İnstagram’dan Para Kazanma Yolları

İnstagram’dan para kazanarak zengin olan birçok kişiyi görüyoruz ve haliyle İnstagram’dan para kazanmak istiyoruz. İşte sizler için İnstagram’dan para kazanma yolları;

Markalar ile Sponsorluk Anlaşması Yapın (Influencer)

instagram influencerlık

İnstagram’dan para kazanmanın en yaygın yöntemidir. Markaların ürünlerinin tanıtımını yaparak para kazanabilirsiniz. Bunu yöntem ile para kazanabilmeniz için şirketler size sponsor olmalıdır tabi bunun için de hatırı sayılır takipçi sayısınız olması gerekir. Attığınız gönderi başına para alırsınız, aldığınız para takipçi sayısınız ile doğru orantılıdır, yani gönderiniz ne kadar çok kişiye ulaşırsa o kadar çok kazanırsınız. Son olarak paylaştığınız sponsorlu içeriklere dikkat etmenizde yarar var çünkü güvenilir olmayan markaların ürünlerini tanıtmanız sizi takipçilerinizin gözünde düşürebilir.

Avantajları

İnstagram’dan para kazanmanın en kolay yoludur diyebiliriz. Yapmanız gereken tek şey sponsorunuzun sizden tanıtmanı istediğiniz ürünü gönderiniz de veya hikayeniz de paylaşıp paranızı almaktır.

Dezavantajları

Bu yöntem ile İnstagram’dan para kazanmak istiyorsanız, markaların size ilgi göstermesi gerekmektedir. Yani ya instagram fenomeni olmalı ya da çok geniş kitlelere ulaşan İnstagram sayfanız olmalıdır. Kısacası takipçi sayınızın çok olması gerekmektedir.

İş Ortaklığı Bağlantıları (Affiliate Marketing)

affiliate marketing

İş ortaklığı bağlantıları ile İnstagram’dan para kazanabilirsiniz. İş ortaklığı bağlantısı eklemek bir nevi bir ürünün tanıtımı yapmak gibidir fakat burada farklı olarak tanıttığınız ürün satılırsa para kazanırsınız. Instagram’ınıza bağlı kuruluş bağlantıları ekleyebilmeniz ve elde ettiğiniz satışlardan komisyon alabilmeniz için bağlı kuruluş bağlantıları bulunan şirketler ile ortaklık yapmanız gerekmektedir. Trenyol, Hepsiburada ve Gittigidiyor gibi kuruluşların, bağlı kuruluş bağlantıları var bunlara katılabilirsiniz. İşleyişi ise mesela siz Trendyol’dan bir ürünün bağlantısını gönderiniz de veya hikayeniz de paylaşırsınız takipçileriniz bu bağlantılara tıklayarak alışveriş yaparlarsa bu alışverişten belli bir miktarda komisyon alırsınız. Bu komisyon %10 ile %20 arasında değişmektedir. Ayrıca iş ortaklığında sponsorluğun aksine istediğiniz ürünün tanıtımı yapma şansınız vardır. Takipçileriniz ilgi alanlarına göre ürünler seçip tanıtımlarını yapmak satışlarınızı artıracaktır. Gönderilerinize veya hikayelerinize bu bağlantıları ekleyebilmek için en az 10 bin takipçiniz olmalıdır. Bu yöntem ile aylık 10 bin liraya kadar kazanabilirsiniz.

Avantajları

Kazanabileceğiniz paranın sınırı yoktur ve yaptığınız tek şey satıcı ile alıcı arasında aracı olmak. İhtiyacınız olan takipçi sayısı çok fazla değildir.

Dezavantajları

Paylaştığınız ürünler takipçilerin ilgisini çekmeli, bunlar genelde ya ilginç ya da indirimli ürünlerdir. İndirimlerden, kampanyalardan veya promosyonlardan takipçilerinizi haberdar etmelisiniz. Bu indirim, kampanya ve promosyonlar ya adet ile ya da zaman ile sınırlı olduğundan takipçilerinizi olabildiğince erken haberdar etmelisiniz, erken haberdar edebilmek için de sürekli uygulamaları kontrol etmelisiniz buna uzun saatler harcamak zorunda kalabilirsiniz.

Ortak Bir Kuruluşun Pazarlamacısı Olun

Bazı markalar İnstagram hesaplarını satış elemanı olarak kullanılır. Bu markalar genelde kozmetik veya sağlıklı yaşam şirketleridir. Bu markalara başvurup satış elemanı olarak kabul gördükten sonra o markaların da ismini içeren bir İnstagram hesabı açarak veya var olan hesabınızı dönüştürerek para kazanmaya başlayabilirsiniz. İşleyiş ise çok basittir. Markalar genellikle gönderileri sizin yerinize hazırlamaktadır, yapmanız gereken tek şey gönderisini paylaştığınız ürünün satılmasını beklemektir. Ürün satılınca gelen gelirden bir miktar komisyon kazanırsınız. Unutmayalım ki bu yöntem de bir nevi satış görevlisiniz bu nedenle takipçileriniz ile doğrudan muhatap olmak zorundasınız, diğer İnstagram’dan para kazanma yollarına göre daha az takipçi gerekir fakat para kazanmak için daha çok çaba gerektirir.

Avantajları

Çok fazla takipçi sayısına ihtiyacınız yoktur. Az takipçi sayısı ile de İnstagram’dan para kazanmaya başlayabilirsiniz. Gönderileri hazırlamak için ekstra zaman harcamazsınız gönderiler genellikle çalıştığınız marka tarafından sizlere hazır olarak verilir, tek yapmanız gereken paylaşmak.

Dezavantajları

Müşterilerle birebir ilgilenmek zorunda kalabilirsiniz. Unutmayın maaşlı çalışan değilsiniz sadece satabildiğiniz ürünlerden para kazanırsınız bu nedenle ürünleri satabilmek için ekstra çaba harcamalısınız ve doğrusunu söylemek gerekirse kazancınız çok fazla olmayacaktır.

Kendi E-ticaret Mağazanızı Açın

instagram e ticaret

İnstagramın büyük bir ticari pazar haline geldiğinden bahsetmiştik. Birçok girişimci İnstagram’da kendi mağazalarını açıp e-ticaret yapmaktadır. İnstagram üzerinden e-ticaret yapabilmek için hesabınız kurumsal niteliğe sahip olmalıdır. Bu hesap üzerinden yapacağınız paylaşımlarda kurumsal ama samimi bir dil kullanmanız satışlarınızı iyi yönde etkileyecektir. Ürünlerinizi satmak adına kullandığınız görseller etkileyici olmalıdır. Ürününüz çok iyi olabilir fakat ürününüzü kötü görseller ile sunarsanız müşteriler ürünlerinize ilgi göstermeyebilir. Görselleriniz iyi ışık altında ve ürünlerinizi tamamen açıklayan görseller olması müşterinizin kafasında soru işaretleri olmasını engelleyecek ve satışlarınızı artıracaktır. Gönderilerinizin daha çok kişiye ulaşması için çok kullanılan hastagleri kullanmayı unutmayın. E-ticaret sitesi açın ve İnstagram adresiniz de müşterilerin siteye girmesini teşvik edin. Unutmayalım ki İnstagram gönderilerine tıklanabilir link koyulmadığıdır, müşterileriniz sitenize ulaşırsa alışveriş yapmaları daha kolay olacaktır. Düşük bütçelerle olsa da reklam yaptırmayı unutmayın.

Avantajları

Kâr marjınızın en yüksek olduğu yöntem olduğunu söyleyebiliriz. İstediğiniz ürünü satma şansı verir. Örneğin evinizden ördüğünüz şeyleri İnstagram’da e ticaret sayfası açarak satabilirsiniz.

Dezavantajları

Diğer hiçbir yöntem için sermaye gerekmezken İnstagramdan e-ticaret yapmak için hatırı sayılır sermayeye ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca ek iş olarak yapmanız oldukça zor olacaktır ana işiniz olarak benimsemelisiniz; çünkü işin birçok kısmında siz çalışacaksınız. Gönderileri hazırlama, müşteri ile ilgilenme, paketleme ve kargolama daha sonrasında iade veya değişim talepleri için bizzat kendiniz uğraşmak zorunda kalabilirsiniz bu da uzun mesailer harcamanıza neden olur.

İnstagram’da Kaç Takipçiden Sonra Para Kazanılır?

Gördüğünüz üzere İnstagram’dan para kazanmak için hangi yöntemi seçmiş olursanız olun belli bir takipçi sayısına ihtiyacınız vardır. İnstagram’dan para kazanmaya başlamak için kaç takipçiye ihtiyacınız olduğunu merak ediyorsanız, bu yapacağınız işe göre değişir fakat ortalama bir değer vermek gerekirse 10K takipçi ile para kazanmaya başlamanız için yeterli olacaktır. Takipçilerin sayısı kadar önemli olan bir diğer şey ise takipçilerinizin ne kadar aktif olduğudur. 100K takipçiniz olabilir fakat bunlar aktif olmayan sahte takipçiler ise hiçbir anlam ifade etmez.

Sonuç

Siz de İnstagram’da eğlenceli vakit geçirirken aynı zamanda İnstagram’dan para kazanmak istiyorsanız. Size uygun olan İnstagram’dan para kazanma yollarından birini seçerek başlayabilirsiniz. Hangi yolu seçmiş olursanız olun size tavsiyemiz takipçilerinize karşı dürüst olmanızdır.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir