Medium Para Kazanma

Birçok kullanıcı Medium para kazanma konusunda nasıl bir yol izlenebileceği ile ilgili araştırma yapabiliyor. Günümüz de pek çok sosyal medya platformu var ve insanlar bu platformlardan yüklü miktarlarda para kazanabiliyorlar. Peki Medium ile para kazanılır mı? Siz de bu sorunun cevabını merak ediyorsanız. İçeriğimiz de Medium para kazanmanın nasıl yapıldığını anlattık. Keyifli Okumalar.

Medium Nedir?

Günümüzde pek çok sosyal medya platformu bulunuyor. Bu platformlardan birisi de Medium olarak yer alıyor. Aslına bakarsak bu platformun ilginç bir hikayesi bulunuyor. Bildiğiniz üzere Twitter, 2006 yılında kuruldu ve hizmet vermeye başladı. Twitter, belirli bir sınıra kadar karakter eklenerek yazı yazılabilen bir alan sunuyor. Her tweet çok uzun olamıyor. Son zamanlarda bu konuda bir çalışma yapılsa da bazı kullanıcılar için bu çalışma yeterli olmayabilir.

2012 yılına gelindiğinde Twitter kurucuları arasında bulunan Evan Williams ve Biz Stone 140 karakter sınırını beğenmeyen Twitter kullanıcıları için yeni bir web sitesi kurma kararı aldı. Medium isminde bu site, Twitter’da tweet paylaşırken konuyu yeterince açamayanlar için daha rahat bir yazı alanı sunmakla bilinen sosyal ağ. Twitter’dan farklı olarak bir blog sitesi görünümünde olan Medium, kullanıcıların kendi fikirlerini paylaşmış olduğu toplu bir yer. 2012 yılından bu yana başarılı bir şekilde hizmetlerini sürdüren firmanın genel merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde yer alan San Francisco şehrinde bulunuyor.

Medium Üyelik Ücreti

Medium web sitesine girdiğimizde bizi sade bir tasarım karşılıyor. Üst kısımda bazı bilgiler yer alırken okumaya başlamak için bir buton koyulmuş durumda. Bir alt kısımda trend olan bloglar ön plana çıkarken onun da altında çeşitli blog yazıları gösteriliyor. Sağ kısımda ise bazı etiketler dikkat çekiyor. Kısacası bu sitede pek çok yazarın blogları yer alıyor. Bir nevi Twitter ve Facebook gibi insanların içini döktüğü bir ortam. Yazarların özellikleri arasında takipçi sayıları yer alıyor. Okurlar, istedikleri yazarları takip edebiliyor ve onlara özel mesaj gönderebiliyor.

Medium ile ilgili kullanıcıların merak ettiği konulardan birisi bu siteye üye olmanın ne kadar olduğu. Kullanıcılar Medium para kazanma olayı öncesinde siteye ne kadar ödeme yapması gerektiğini de araştırabiliyor. Bu konuda şu cevabı verebiliriz ki platform, kullanıcılardan üyelik ücreti almıyor. Yani yazarlar, ücretsiz bir şekilde üye olup hemen yazı yazmaya başlayabilir, okurlarını kendisine çekip takipçi sayısını arttırabilir. Bu şekilde Medium’da yeni bir başarı hikayesinin kapıları açılabilir. Özet geçmek gerekirse Medium, bedava olarak katılım sağlanabilen bir platform.

Medium Para Kazanma

Medium Para Kazanılır mı?

Pek çok internet sitesi bulunuyor. Bu sitelerden bazıları kullanıcıların gelir elde etmesi adına çeşitli düzenlemeler gerçekleştiriyor. Bu sitelerden birisi olan Medium para kazanma konusunda bir imkan sağlıyor. Öncelikli olarak siteye okur olarak katılan kullanıcıların ne ile karşılaşacağından bahsedelim. Bir okur, sitede gezerken kilitli ve kilitli olmayan yazılar ile karşı karşıya kalabilir. Kilitli olmayan yazılar gönül rahatlığı ile yani ücretsiz bir şekilde gezilebilirken kilitli olan yazılar için para ödenmesi gerekiyor. Kilitli yazılar için aylık en fazla 3 kilitli bloga erişim hakkı tanınıyor.

Bununla beraber bir okur, isterse aylık 5 $ abonelik ücreti ödemesi gerçekleştirerek kilitli ve kilitsiz her türlü yazıya erişim hakkı elde ediyor. Elde edilen paranın bir kısmı partner programına katılan yazarlara dağıtılıyor. Bu şekilde yazarlar da bir miktar gelir elde etmiş oluyor. Yani yazarların platforma bağlı bir şekilde gelir elde etmesinin yolu kilitli yazılardan geçiyor.

Medium ile Nasıl Para Kazanılır?

Medium para kazanma olayı kilitli yazılar ile sağlanıyor. Kilitli yazı, bir yazarın o yazıyı isteğe bağlı olarak kilitlemesi anlamına geliyor. Bir yazı kilitlendiği takdirde ücretli aboneler veya abonelik almayıp limiti aşmayanlar o yazıya erişebilir. Kilitli yazılar sayesinde yazarlar bu işten gelir sağlayabiliyor. Bunun için partner programına katılmak gerektiğini de ifade edelim. Medium, partner programı ile ücretli üyelerden kazandığı parayı yazarları ile paylaşıyor. Medium aboneliklerden kazandığı para bir havuz da toplanıyor ve daha sonra yazarların okunma sürelerine göre dağıtılıyor. Bu okunan yazıların kilitli olması gerektiğini unutmayalım. Kilitli bir yazı ne kadar popüler olursa o kadar çok kazanç sağlanır. 

Medium’da kilitli yazı özelliği ile gelir elde etmenin yolu Medium Partner programına katılım sağlamaktan geçiyor. Bunun için Stripe hesabı zorunluluğu olması gerektiğini de açıklayalım. Şunu ifade edelim ki Stripe, Türkiye’de hizmet vermiyor. Buna dikkat ederek bu işe girmenizi öneririz. Bu işten ne kadar kazanılır? Buna bir örnek vermek gerekirse 3.823 görüntüleme alan bir yazının 30 dolar elde ettiği açıklanıyor. 29.000 görüntüleme alan bir yazının ise 50.000 dolar kazanç elde ettiği ifade ediliyor. Tabii bunlar yazar yorumları. Doğruluğu konusunda kesin bir şey diyemeyiz.

Sonuç

Sadece yazı yazarak Medium ile para kazanmakta olan pek çok insan var. Siz de yazı yazmayı seviyorsanız çeşitli konularda yazılar yazarak Medium ile para kazanabilirsiniz. İçeriğimiz de Medium para kazanmak isteyenler için bilmeleri gereken bütün bilgiler mevcuttur. Bol kazançlar.

 

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir