NFT Nedir? NFT Nasıl Yapılır?

Son zamanlar da hayatımıza giren NFT ler 2021 yılın da popüler kültür haline geldi. İnsanlar NFT’leri satarak milyonlar kazanıyor. NFT’lerin popülerlikleri gitgide artıyor ve haliyle satış fiyatlarıda artıyor.  İnsanlar sevdiği bir ünlülerin yaptığı NFT’leri alabilmek için yüz binlerce lira harcıyor. Sonuç olarak, yaratıcı NFT’ler yaparak veya NFT alım, satımı yaparak hayalinizde ki paraları kazanabilirsiniz. Peki bu NFT nedir, nasıl yapılır, nasıl alınır ve nasıl satılır siz de bu soruların cevabını merak ediyorsanız doğru yerdesiniz.

NFT Nedir

NFT tam adıyla Non Fungible Token, karşılıksız token anlamına gelmektedir. Kabaca Türkçesi takas edilmeyen token demektir. NFT’leri diğer coinlerin aksine takas edemez ve değiştiremezsiniz. Örneğin bir bitcoin başka bir bitcoinle eşit ve takas edebilirsiniz ve tekrar aynı şeye sahip olabilirsiniz. Fakat bir NFT başka bir NFT ile eşit olamaz çünkü NFT ler bir esere kalıcı olarak bağlı ve sanatçının imzasıyla şifrelenmiş, türünün tek örneği ve yalnızca bir kişiye ait olan dijital varlıklardır. Eserin sahipliğini ve orijinalliğini doğrular. Bir NFT, bir dijital sanat eseri, bir şarkı, bir oyun, bir video hatta bir tweet dizisi içerebilir. NFT’lerin büyük çoğunluğu, işlemleri kaydeden Ethereum (ETH) gibi kripto para birimlerinin blok zincirlerinde bulunur ve Ethereum gibi kripto para birimleri ile alınıp satılırlar.

NFT Nasıl Alınır

NFT’ler genellikle Rarible, Nifty Gateway ve Opensea gibi blok zinciri destekli pazar yerlerinde alınıp satılmaktadır. Bu pazar yerleri çoğunlukla Ethereum kullanıyor. Yani bir NFT satın alabilmek için Ethereum’un coini Ether’e ihtiyacınız vardır. Eğer Ether gibi coinlere sahip değilseniz Coinbase veya Binance gibi borsalarda hesap açıp, kripto paraları oradan satın alabilirsiniz. Daha sonra aldığınız kripto paraya ait bir kripto cüzdanı kurmanız gerekiyor. Kripto cüzdanı kripto paralarınızı saklayabileceğiniz dijital bir cüzdandır. Cüzdanları yine Binance veya Coinbase gibi platformlarda açabilirsiniz. Cüzdanı açtıktan sonra kullandığınız borsadan aldığınız kripto parayı cüzdanınıza aktarmanız gerekmektedir. Daha sonra seçtiğiniz NFT pazar yerine kaydolun, her pazar yerinin kendine özel kayıt süreçleri vardır. Cüzdanınızı pazar yerine bağlayın ve beğeninize göre seçtiğiniz NFT’yi satın alın. NFT satışları genellikle açık artırma sistemi ile yapılmaktadır.

NFT

NFT Nasıl Yapılır

Herkes NFT yapabilir yeter ki yaratıcı bir fikre sahip olun. NFT yapmak için öncellikle dönüştürmek istediğiniz benzersiz öğeyi belirlemeniz gerekiyor. Bu müzik, oyun, fotoğraf veya video olabilir. Bir NFT, türünün tek örneği ve yalnızca bir kişiye ait olan bir dijital öğedir. NFT ne kadar nadir ise o kadar değerlidir. NFT’ye dönüştürmek istediğiniz öğenin mülkiyet hakkına kesinlikle sahip olmalısınız. Eğer sahip olmadığınız bir öğeyi NFT’ye dönüştürürseniz, ileri de yasal konularda sorun yaşayabilirsiniz.

NFT’ye dönüştürmek istediğiniz benzersiz öğenizi seçtikten sonra, dönüştürme sürecine başlayabilirsiniz. NFT’niz için kullanmayı düşündüğünüz blok zinciri türünü belirleyerek başlarsınız. NFT yapanlar arasında en çok tercih edileni Ethereum’dur (ETH).

NFT oluşturabilmek için bir dijital cüzdana ihtiyacınız olacaktır. Cüzdan dijital varlıklara ulaşmanızı sağlayacaktır. Dijital cüzdanı kurduktan sonra bir miktar kripto para almalısınız. Genellikle Ethereum’un kripto para birimi Ether kabul edilir.

Artık bir dijital cüzdana ve kripto paraya sahipseniz NFT’nizi yapmanın vakti gelmiştir. Bunun için bir NFT Pazar yeri seçmeniz gerekmektedir. Şu anda en popüler NFT pazarları OpenSea, Axie Marketplace, Larva Labs, NBA Top Shot Marketplace, Rarible, SuperRare, Foundation, Nifty Gateway ve ThetaDrop’tur. NFT pazar yerini seçerken uygun pazar yerini seçmek için iyi bir araştırma yapmalısınız. Pazar yerini NFT içeriğinize göre seçmelisiniz örneğin NFT içeriğiniz bir oyun ise Axie Marketplace’i seçmelisiniz çünkü oyun NFT’leri için en popüler pazar yeri burasıdır.

Pazar yerini de seçtikten sonra dijital öğenizi seçtiğiniz pazar yerine yüklemeniz gerekmektedir. Bu işlem dosyanızı JPG, MP3, GIF gibi satılabilir bir NFT’ye dönüştürmenize olanak sağlar.

NFT’den Para Kazananılır mı?

NFT’ler herkes için bir para kazanma fırsatı haline geldi. Birinin eserlerini kazanç sağlayabileceği bir varlığa dönüştürme yeteneği kulağa çok hoş geliyor. İşte NFT’ler biz bunu mümkün kılıyor. NFT’ler, herkese eserlerinden para kazanma fırsatı verir bu eserler; şarkı, oyun, video, resim gibi şeyler olabilir. NFT’ler türünün tek örneği ve benzersiz olmalıdır. NFT’ler bir blok zincirinde depolanır ve mülkiyet güvence altına alınır, yani bir NFT’nin size ait olduğunu rahatlıkla kanıtlyabilirsiniz bu nedenle satılan NFT’nin yeniden ticareti yapıldığında, ilk yaratıcısı komisyon kazanır. Bu nedenle, NFT’ler çok etkili ve güvenli bir para kazanma yöntemidir.

Sonuç

NFT nedir, ne işe yarar, nasıl yapılır ve nasıl alınır satılır gibi soruların cevapları hakkında her şeyi gördünüz. Artık siz de kendi NFT’nizi yaratabilir veya var olan NFT’lere yatırım yaparak para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir