Spotify’dan Para Kazanmanın 3 Yolu

Dünyanın en popüler müzik dinleme platformlarında biri olan Spotify ile para kazanmak ister miydiniz? Bu soruya cevabınız evet ise doğru yerdesiniz. Pek çoğumuzun müzik dinlemek için kullandığı Spotify ile para kazanmak mümkün. Bu yazımız da Spotify Podcast para kazanma, Spotify para kazandırır mı, Spotify kaç para kazandırır gibi merak edilen soruları cevaplandırdık.

Spotify Podcast Para Kazanma

Spotify üzerinden Podcast yayınları yaparak gelir elde edebilirsiniz. Bilmeyenler için Podcast herhangi bir konuyu ele aldığınız sesli içeriklerdir. Konuşmayı seviyorsanız, kendi başınıza veya arkadaşlarınızla Podcast yayınları açarak gelir kazanmaya başlayabilirsiniz.

Son zamanlarda pek çok kişi Podcast yayınları açmaya başladı ve giderek popülerliği arttı bu nedenle Spotify Podcast yayıncılarının para kazanabileceği bir program başlattı. Bu program ile Podcast yayıncıları sadece abone olanların dinleyebileceği özel ücretli içerikler sunma şansı yakaladı ve bu içerikler üzerinden para kazanmaya başladılar.

Bunun dışında Spotify Podcast ile para kazanmak için yayınlarınıza sponsorlu içerikler ekleyerek de gelir elde edebilirsiniz. Sizler de sohbetinizin insanlar tarafından sevileceğini düşünüyorsanız size uygun yöntem bu olacaktır.

Spotify Podcast Para Kazandırır mı?

Ülkemizde milyonlarca kişi tarafından kullanılan müzik dinleme uygulaması olan Spotify’da müzik dinlemek dışında Podcast yayınları da bulunmaktadır. Gittikçe yaygınlaşan bu Podcast yayınları para kazandırıyor mu? Bu soruya kısaca evet diyebiliriz.

Öncelikle Spotify tarafından dinlenme başına para alırsınız bunun dışında ise Podcast yayınlarınız çok kişi tarafından izleniyorsa reklam ve sponsorluk anlaşmaları yaparak da para kazanmanız mümkün.

Spotify Podcast Ne Kadar Kazandırır?

Podcast yayınları ile kazanç sağlayabileceğinizi öğrendiğinize göre şimdi aklınızda ki soru ne kadar kazandırdığıdır. Spotify Podcast yayınları bir dinleme başına 0,005 Dolar verirken 1.000 dinlenme başına ise 5 Dolar veriyor. Yani şu anki Dolar kuru ile 1.000 dinlenme başına ortalama olarak 90 Türk Lirası kazanabilirsiniz. Ayrıca daha önce belirtiğimiz gibi sponsorluk anlaşmaları ile de kazancınızı arttırabilirsiniz.

Spotify Çalma Listesi ile Para Kazanma

Neredeyse her Spotify kullanıcısının bir çalma listesi var. Peki bu Spotify çalma listesi ile para kazanmanın mümkün olduğunu biliyor muydunuz? Spotify’da sizin çalma listelerinizi dinleyen bir kitleniz varsa para kazanmanız çok kolay. Piyasa yeni çıkan az bilinen sanatçılar popülerliğini ve tanınırlığını arttırmak adına çok dinlenilen Spotify çalma listelerine para karşılığında şarkılarını ekletiyor. Sizlerin de Spotify çalma listeleriniz popülerse bu tarz sanatçılar ile anlaşarak para kazanabilirsiniz. Bu noktada sizlere tavsiyemiz kitlenize uygun olmayan şarkıları sadece para için listenize eklememeniz olacaktır. Bu çalma listenizin popülerliğini düşürebilir.

Bunun dışında Spotify çalma listesi ile para kazanmanız farklı bir yolu daha var; PlaylistPush. Peki nedir bu. PlaylistPush dünya çapındaki herhangi bir sanatçının şarkısını değerlendirmeniz karşılığında size para ödeyen Spotify tarafından oluşturulan bir hizmettir. PlaylistPush ile para kazanmak için en az 400 Spotify takipçinizin olması gerekmektedir. Size rastgele sanatçılardan ve şarkılardan oluşan bir liste verilecektir bu listenin içerisinde ki müzikleri değerlendirmeniz gerekiyor. Kazanacağınız para miktarı ise listenin büyüklüğüne bağlı olarak değişmektedir. Ancak liste başına 15 Dolara kadar kazanabildiğinizi söyleyebiliriz.

spotify ile para kazanma

Sanatçı Olarak Spotify’dan Para Kazanma

Sanatçıysanız ve müzik üretebiliyorsanız. Spotify’dan para kazanmak için bu yeteneklere sahip olmanız yeterli. Bunun için müziğinizi Spotify’dan yayınlamanız gerekmektedir. Ardından yüklediğiniz müzik ne kadar dinlenilirse o kadar para kazanırsınız. Peki Spotify’a nasıl müzik yüklenir? Bu oldukça basittir. Öncelikle Spotify’a sanatçı seçeneğini seçerek kayıt olmanız gerekmektedir. Klasik kayıt formlarını doldurduktan sonra müziğinizi yayınlamak için bir distribütöre yani dağıtımcıya ihtiyacınız var. Spotify’da EmuBands, Record Union, AWAL, CD Baby, TuneCore ve DistroKid gibi distribütörler vardır. Bunlardan en çok tercih edileni DistroKid’dir. DistroKid’e ile çalışmak için yıllık 20 Dolar ödeme yapmalısınız. Ödemeyi yaptıktan sonra yüklediğiniz müziklerin telif hakkının %100’nü elinizde bulundurursunuz ve istediğiniz kadar müzik ve albüm yükleyebilirsiniz. Yüklediğiniz müzikler dinlendikçe para kazanırsınız.

Spotify Dinleme Başına Kaç Para Kazandırır?

Yazımız da daha önce belirttiğimiz gibi Spotify sanatçılara dinleme başına para öder. Peki Spotify dinleme başına ne kadar öder. Öncellikle bunun tam kesin bir değeri yoktur. O ay boyunca müziğinizin dinlenme sayısının toplam dinlenme sayısına oranına göre değişir. Ancak ortalama bir değer vermek gerekirse dinlenme başına 0,003 $ ile 0,005 $ arasında değişmektedir. Yani şu anki Dolar kuru ile Spotify’da 1 dinlenme 0,050 ile 0,080 TL arasında değişmektedir. Bu göze az gelse de müziklerin binlerce hatta milyonlarca kez dinlendiğini düşünürsek iyi paralar kazanabileceği ortadadır. Spotify’da dinlenme sayılabilmesi için dinleyicinin en az 30 saniye müziğinizi dinlemesi gerekmektedir. Spotify dinleme başına kazandırdığı paralar;

Spotify 100 dinlenme 5 ile 8 TL.

Spotify 1000 dinlenme 50 ile 80 TL.

Spotify 10 bin dinlenme 500 ile 800 TL.

Spotify 100 bin dinlenme 5.000 ile 8.000 TL.

Spotify 1 milyon dinlenme 50.000 ile 80.000 TL.

Spotify sanatçılara Dolar üzerinden ödeme yapmaktadır. Bu nedenle kazancınız Dolar kuruna göre değişiklik gösterecektir. Yukarıda yazdığım değerler şu anki (1$=16.05TL) Dolar kuruna göre hesaplanmıştır.

Sonuç

Gördüğünüz üzere neredeyse herkesin sadece müzik dinlemek için kullandığı Spotify’dan para kazanmak için birçok yol var. Siz de kendi özelliklerinize uygun olan yolu seçerek Spotify ile para kazanabilirsiniz. Bol kazançlar.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir