Stok Fotoğraf Nedir? Stok Fotoğraf Satarak Para Kazanma

İster profesyonel bir fotoğrafçı olun, isterseniz hobi olarak fotoğraf çekmeyi sevin. Fotoğraflarınızı satarak para kazanabileceğinizi biliyor muydunuz? Buna stok fotoğraf denir. Stok fotoğraf satarak para kazanmanıza olanak sağlayan bazı web siteleri vardır. Bunun için profesyonel bir kameraya ihtiyacınız yok iyi bir telefon kameranız varsa bu da yeterli olacaktır. Stok fotoğraf satarak para kazanmak istiyorsanız tek ihtiyacınız bir kamera ve elleniriz. Fotoğraflarınızı nasıl çekerseniz çekin, daha önce çekmiş olduğunuz fotoğraflardan para kazanmanın giderek artan sayıda yolu vardır. Bu içeriğimiz de sizlere nasıl stok fotoğraf satarak para kazanabileceğinizden, hangi stok fotoğraf sitelerini kullanmanız gerektiğinden ve bu işe yeni başlayanlar için tavsiyelere yer verdik. Keyifli okumalar.

Stok Fotoğraf Nedir?

En basit hali ile anlatmak gerekirse stok fotoğraf, şahısların veya şirketlerin kendi içerikleri (bunlar blog yazıları, web siteler, dergiler veya reklamlar olabilir) için kullanmak üzere satın alabilecekleri fotoğraflara ihtiyaç duyması ve sizlerin de çektiğiniz fotoğrafları stok fotoğraf sitlerinde bu şahıslara veya şirketlere satmanızdır. Son günlerde stok fotoğraf satarak para kazanmak yeni bir sektör haline gelmiştir.

Stok Fotoğraf Satarak Nasıl Para Kazanılır?

Kendi çektiğiniz fotoğrafları belirli bir ücret karşılığında telif hakları alınan ve depolanan (stoklanan) fotoğrafları almak isteyen kullanıcılara satabilirsiniz. Fotoğraflarınızı yazımızın da devamında belirteceğimiz sitelerde satışa koyarak para kazanmaya başlayabilirsiniz. Stok fotoğraf satarak para kazanmak için stok fotoğraf siteleri ile çalışmanız gerekmektedir. Peki stok fotoğrafı sitelerinin işleyişi nasıldır;

 • Çoğu stok fotoğraf sitesi, bir onay sürecinden geçmenizi gerektirir. Görsellerinizi yükleyip hemen satmaya başlayamazsınız. Fotoğraflarınızın hem içerik hem de kalite açısından belirli standartları aşması gerekir. Bu da istediğiniz her fotoğrafı satamayacağınız anlamına gelmektedir.
 • Stok fotoğraf siteleri kendi fiyatlarınızı belirlemenize izin vermez. Resimlerinizi ancak web sitesinin belirlediği fiyatlarla satabilirsiniz.
 • Popüler stok fotoğraf siteleri sizi daha çok alıcıya ulaştırabilir, ancak aynı zamanda rekabetinde üst düzeyde olduğu sitelerdir. Fotoğraflarınızı birçok içerik oluşturucunun önüne getirme potansiyeline sahipsiniz, ancak resimleriniz aynı şey için yarışan milyonlarca fotoğraf arasında olacak. Bu nedenle, öne çıkmak önemlidir.
 • Ödemeler komisyon bazlıdır ve tüm kârı elinizde tutamazsınız. Her web sitesi farklı komisyon yapısına sahiptir. Kârınızı en üst düzeye çıkarmak için birden fazla site kullanabilirsiniz.
 • Stok fotoğraf satarak para kazanmak için yazımızın devamında belirteceğimiz farklı özellikleri olan stok fotoğraf sitelerinden kendiniz için en uygun olanı veya olanları seçerek para kazanmaya başlayabilirsiniz.

stok fotoğraf siteleri

Stok Fotoğraf Siteleri

Stok fotoğraf satarak para kazanabileceğiniz web siteleri;

Shutterstock

Shutterstock en popüler stok fotoğraf satarak para kazanma sitelerinden biridir ve yaklaşık 15 yıldır kullanılmaktadır. Shutterstock’ ta yalnızca fotoğraf değil videolar veya müzik parçalarını satın alan milyonlarca alıcı vardır. Shutterstock indirilen her fotoğrafınız için size %15 ile %45 arasında ödeme yapar.

Dreamstime

Dreamstime , stok fotoğraf satarak para kazanmak isteyenler için %60’a varan ödeme sunar. Fotoğrafınız indirildikçe ne kadar satarsa ​​kazancınız o kadar artar: acemi fotoğrafları yaklaşık 0,25 – 3,50 euro civarında satabilirsiniz. Telefondan ya da kameradan çektiğiniz fotoğrafları satmak istiyorsanız, ücretsiz Dreamstime uygulamasını Android veya Ios’da indirip başlayabilirsiniz.

GettyImages

Getty Images’a kaydolmak için mobil uygulamasını indirip, başvuru formunu doldurmanız gerekiyor. Ayrıca fotoğraflarınızdan birkaç örnek göndermeniz gerekecek. Başvurunuz daha sonra incelenecek ve kabul edilip edilmediği size bildirilecektir. Getty Images , bir fotoğrafın satış fiyatının %15’inden fazlasını sizlere verir , ancak görseli siteye özel yaparsanız size daha büyük bir komisyon sözü verir. Fotoğrafların satın alınması 50 eurodan başlar, ancak müşterinin satın aldığı lisans veya abonelik planı türü, aldığınız ödemenin nasıl hesaplanacağını belirler.

Alamy

Fotoğraf satmaya başlamak için önce Alamy’yi deneyebilirsiniz. Eğer öğrenci katılımcı programına katılırsanız, iki yıl boyunca fotoğraflarınızın satış fiyatının %100’ünü size vermektedir. Alamy’deki fotoğrafların her biri ortalama olarak yaklaşık 65 sterline satılır , ancak fotoğrafların ne için kullanıldığına bağlı olarak fotoğraflar 15 ila 360 sterlin arasında bir fiyata satılabilir. Öğrenci değilseniz, Alamy’ye özel fotoğraflar için ödeme hala oldukça iyi bir ödeme vermektedir. Yaklaşık satılan fotoğrafın %50 sini size öder. Telefon fotoğraflarını Stockimo uygulaması (yalnızca App Store) aracılığıyla satabilirsiniz.

Picfair

Görsellerinizin ne kadar satacağına siz karar verirsiniz. Fiyatı ne kadar düşük ayarlarsanız, insanların fotoğraflarınızı satın alma olasılığı o kadar yüksek olacaktır. Ancak, en yüksek fiyatları hak eden kaliteli fotoğraflarınız varsa tabi ki bunları hak ettiği fiyattan koyabilirsiniz. Picfair, satılan fotoğrafınızın %20 sini size vermektedir.

Foap

Foap , telefon fotoğrafçıları etrafında inşa edilmiştir ve her şey uygulama aracılığıyla gerçekleştirilir. Uygulamayı Play Store veya App Store üzerinden ücretsiz indirebilirsiniz. Foap’ta, stok fotoğraflar 7 – 8 £ civarında satılıyor ve satılan tutarın %50 sini size veriyor. Ayrıca, ekstra para ve avantajlar kazanma şansı elde edebileceğiniz herhangi bir temayla ilgili fotoğraflar gönderebileceğiniz düzenli görevler de vardır. Siz de stok fotoğraf satarak para kazanmak istiyorsanız Foap oldukça iyi bir seçenek olacaktır.

Adobestock

Adobe Stock , piyasadaki en popüler fotoğraf düzenleme yazılımının üreticisi olma güvenilirliğine sahiptir. Ayrıca, pazara yüklediğiniz tüm fotoğraflara diğer Adobe ürünlerinden kolayca erişilebilir. AdobeStock satılan fotoğrafın değerinin %33 ünü size ödemektedir. Adobe Stock, onlara münhasır satış hakları vermenizi gerektirmediğinden, fotoğraflarınızı başka web sitelerinde de satabilirsiniz.

Son olarak çektiğiniz fotoğrafları yukarıda belirtiğimiz siteler dışında freelance sitelerde satabilirsiniz;

 • Fiverr
 • Toptal
 • Upwork
 • Flexjobs
 • SimplyHired
 • Guru
 • LinkedIn
 • Behance
 • 99designs
 • Dribbble
 • People Per Hour
 • ServiceScape
 • DesignHill
 • TaskRabbit

Ücretsiz Fotoğraf Düzenleme Programları

Çektiğiniz fotoğrafları, fotoğraf düzenleme programlarını kullanarak daha güzel hale getirip satılma şansınızı arttırabilirsiniz. Sizin için kullanabileceğiniz ücretsiz fotoğraf en iyi fotoğraf düzenleme programlarını araştırdık.

FastStone Image Viewer: RAW dosyalarını doğrudan dijital kameranızdan açabilir ve bunları JPEG, TIFF veya PNG formatında kaydedebilir. Renk düzeltme, düzleştirme, kırpma ve kontrast gibi temel düzenlemeler için yapabilirsiniz.

Raw Therapee: Renkleri, eğrileri ve daha fazlasını ayarlamak için birçok araca sahip Lightroom benzeri bir düzenleme programıdır.

PIXLR: Photoshop’a ikna edici bir alternatiftir ve hatta aynı kısa yolları tanır. Doğrudan bir tarayıcıdan veya uygulama aracılığıyla ücretsiz olarak çalıştırabilirsiniz.

GIMP: Photoshop’un üstün olduğu şeylerin çoğunu yapabilir, ancak bazı kullanıcılar bu programı kullanabilmenin daha zor olduğunu söylemektedir.

Stok fotoğraçılı hakkında tavsiyeler

Stok Fotoğraf Satarak Para Kazanma Hakkında Tavsiyeler

Stok fotoğraf satarak para kazanmak isteyenler için verebileceğimiz birkaç tavsiye var;

Fotoğraflarınız özgün ve size ait olmalıdır. Farklı fikirlerin, özgün fotoğrafların daha çok ilgi gördüğünü söyleyebiliriz. Fotoğrafçılık hakkında kendinizi geliştirmek için ücretsiz eğitimler alabilirsiniz. Kaliteli görselleri birden fazla fotoğraf satma sitesine yükleyebilirsiniz.

Fotoğrafları web sitelerine satmadan önce, size ne zaman, ne kadar ve hangi para biriminde ödeme yapılacağı da dahil olmak üzere Şartlar ve Koşullar’ı kontrol edin. Farklı bir stok kitaplığına satış yaparak daha fazla para kazanabileceğinizi görebilirsiniz.

Hangi fotoğrafların talep edildiğine ve kamera ve düzenleme becerilerinizi nasıl geliştireceğinize dair iç görüler için stok fotoğraf sitelerinden katılımcı haber bültenlerini takip edebilirsiniz.

Fotoğraf satma sitelerine fotoğraf yüklerken alakalı anahtar kelimeler kullanın, çünkü bu daha fazla kişinin onları bulmasına ve satın almasına yardımcı olacaktır.

Sonuç

Stok fotoğraf satarak para kazanma son zamanlarda oldukça gelişmiş ve gelişmeye devam eden bir sektördür. Siz de fotoğraf çekmeyi seviyorsanız, hem sevdiğiniz şeyi yaparak hem de stok fotoğraf satarak bu sektörden sizde yararlanarak para kazanabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir