Affiliate Marketing Nedir? Nasıl Yapılır?

Affiliate Marketing son zamanların en yaygın evden para kazanma yöntemlerinden biridir. İçerik üreticileri istediği mekanda veya zamanda bu işi yapabilmektedir. Bu içeriğimizde Affiliate Marketing ne olduğunu, nasıl yapıldığını, hangi sitelerde Affiliate Marketing programına katılabileceğinizden bahsetmekteyiz. Affiliate Marketing bir çok insana ek gelir kapısı olmaktadır siz de bu insanlardan biri olmak istiyorsanız gerekli bilgilere içeriğimizden erişebilirsiniz.

Affiliate Marketing Nedir ?

Affiliate Marketing, firmaların veya işletmelerin ürünlerinin satışında ortalıklık etmektir. Bu sistemin amacı firma veya işletmelere sizin aracılığınız ile gelen her müşteri başına kazanç sağlamaktır. Aracılığınızla yapılan ürün satışları veya tıklanma başına firmalar size ücret ödemektedir.

Affiliate Marketing ne anlama gelmektedir diye düşündüğümüz zaman Türkçe karşılığı “Bağlı Kuruluş” anlamına gelirken, en geniş tanımı ise internetten para kazanmayı sağlayan iş olanağıdır. İşletmelerin ürünlerinin reklamını yapmaları için veya ürünlerinin satışında fayda sağlamaları için içerik üreticilerine ücret ödemesidir. Affiliate Marketing sayesinde hem bu işi yapan içerik üreticileri evlerinden para kazanıyor hem de firmalar veya işletlemeler ürünlerinin reklamını yaparak daha fazla satış elde ediyor. Affiliate pazarlama genellikle işletmelerin ürünlerinin bulunduğu e-ticaret sitesine, işletmenin ürünlerinin bulunduğu uygulamaya veya işletmenin kendi sosyal medya hesabına yönlendirmektedir. Affiliate pazarlama sisteminde ürünün satışına fayda sağlayan içerik üreticilerine komisyon ödenmektedir.

Affiliate Marketing Nasıl Yapılır?

Affiliate Marketing Nedir?

Affiliate Marketing işine sosyal medya hesabı açarak başlayabilirsiniz. Hesabınızın aktifliği ve takip sayısı arttıkça zamanla sosyal medya üzerinden satış yapan kişilerin reklamını yapabilir veya e-ticaret siteleri ile anlaşarak hem onların reklamlarını yaparak hem de link yönlendirmesi ile satılan ürünler başına işletme sahiplerinden komisyon alabilirsiniz. Eğer hesabınızın takipçi sayısının kısa zamanda arttırmak istiyorsanız başka aktif takipçili hesaplara ücret karşılığında reklam yaptırılabilirsiniz. Reklam yaptırırken dikkat etmeniz gereken en önemli husus ise reklamın kapağının dikkat çekici ve anlaşılır olması gerekmektedir.

Affiliate Marketing’de takipçilerin ürünü alması sonucunda komisyon almaktasınız, geliriniz bu yol ile elde edilir. Bu nedenle takipçileriniz tanıtımını yaptığınız ürünün almasını teşvik etmelisiniz. Tanıtımını yaptığınız ürün takipçilerin bir şekilde ilgilisi çekmelidir. Ürünün ilgi çekici olması için ya takipçilerinizde merak uyandıracak bir şey olmalıdır ya da ürünün normal fiyatından daha indirimli olmalıdır. Bu indirimler ürünleri tanıyabilmek için Trendyol ve Hepsiburada gibi Affiliate Marketin yapabileceğiniz platformları sık sık takip etmeniz gerekmektedir. Çünkü bu indirimler, promosyonlar ve kampanyalar ya zaman ya da sayı ile sınırlandırmaktadır. Bu yüzden takipçileriniz ile en kısa sürede paylaşmanız gerekmektedir.

Affiliate Marketing Siteleri?

Affiliate marketing siteler genellikle e-ticaret siteleri olmaktadır. Bunlar; Affiliate Marketing Amazon, Affiliate Marketing Hepsiburada ve Affiliate Marketing Trendyol gibi e-ticaret siteleri genellikle içerik üreticileri ile satış ortaklığı gerçekleştirmektedir. Bu e-ticaret sitelerine ek olarak sosyal medya üzerinden satış yapan işletme sahipleri ile anlaşabilirsiniz ve sizin aracılığınızla satılan ürünler başına komisyon alabilirsiniz.

Trendyol Affiliate Marketing Programı

Trendyol’un satış ortaklığı programıdır. Bu sistemde içerik üreticileri işletmelerin ürünlerini paylaşır onlar aracılığıyla satılan ürünlerden komisyon alırlar.

Trendyolda satışı yapılması istenilen ürünlerin yönlendirme linkini Instagram, Facebook ve Tiktok vb. sosyal medya mecralarında ürün paylaşılabilir. Sosyal medyada link bioda, tıkla al veya yukarı kaydır al gibi hikaye veya gönderiler bu sisteme ait reklamlardır.

Gönderilerinize veya hikayelerinize bu bağlantıları ekleyebilmek için en az 10 bin takipçiniz bulunması gerekmektedir.

Affiliate Marketing programından para kazanabilmeniz için paylaştığınız bağlantılar aracılığıyla ürünlerin satılması gerekir ve her satılan üründen satış tutarından %2 ile %15 oranında pay alabilirsiniz.

Trendyol Affiliate Marketing Programına Nasıl Başvuru Yapılır?

Trendyol, Affiliate Marketing başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Bir süre onay sürecini beklemeniz gerekmektedir.

Onay sürecinde Trendyol sizin hakkınızda araştırma yapar. Takipçileriniz bot hesaplar ise başvurunuz kabul edilmez.

Resmi belgeleri hazırlayıp bu belgeleri yüklemeniz gerekmektedir. Bu kısımda fatura kesilebilecek bir firmanız veya influencer ajans ile çalışmak zorundasınız.

Belgeleri yüklendikten sonra 14 gün içinde Trendyol size paylaşmaya başlayabilirsiniz diye bir e-posta gönderir ise artık gönderilerden gelir elde etmeye başladığınız anlamına gelir.

Hepsiburada Affiliate Marketing Programı

Milyonlarca ürünün bulunduğu dev alışveriş platformu olan Hepsiburada’nın içerisinde bulunan ürünlerin paylaşımını yaparak insanların almasını sağladağınız için Hepsiburada tarafından satılan ürün başına komisyon alabilirsiniz.

Hepsiburada’da tanıtımını yaparak satışından komisyon elde edeceğiniz ürünlerin iş ortağı bağlantısını Instagram, Facebook ve Tiktok vb. sosyal medya platformlarında ürün paylaşılabilirsiniz. Sosyal medyada tıkla al, link bioda veya yukarı kaydır al gibi hikaye veya gönderiler bu sisteme ait reklamlardır.

Gönderilerinize veya hikayelerinize bu bağlantıları ekleyebilmek için en az 30 bin takipçiniz bulunması gerekmektedir.

Hepsiburada Affiliate Marketing Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öncelikle 18 yaşından büyük olmalısınız ve Hepsiburada üyeliğiniz bulunmak zorundadır. Eğer Hepsiburada ya üye değilseniz, başlamak için üye olmalısınız.

Affiliate Marketing Hepsiburada başvurusu yapabilmek için sosyal medya platformlarındaki takipçileriniz tamamen gerçek ve aktif takipçi olmak zorundadır.

Başvuru yapılan hesabın bilgileri uyuşmak zorundadır aksi taktirde yapılan başvuru Hepsiburada tarafından kabul edilmemektedir.

Başvuru anında verilen isim, soyisim ve IBAN uyuşmak zorundadır aksi taktirde yapılan başvuru kesinlikle kabul edilmemektedir.

Amazon Affiliate Marketing Programı

Dünya genelinde bünyesinde milyonlarca işletmeyi bulunduran Amazon dev bir alışveriş platformudur. Amazon ürün satışını büyük oranda arttırmak için içerik üreticileri ile birlikte çalışır. Bu yöntemlerden en yaygınlarından biri Affiliate Marketing programıdır.

Amazon Affiliate Marketing programına katılmaya hak kazanmak aslında oldukça basittir. Bir içerik üreticisinin, programa hak kazanmak için herhangi bir Amazon ürününün reklamını yapmak ve tanıtmak için yalnızca bir web site, Sosyal medya veya blog gibi çevrimiçi bir platforma ihtiyacı vardır.

Amazon Affiliate Marketing Başvurusu Nasıl Yapılır?

Amazon Affiliate Marketing programına katılabilmeniz için öncelikle Amazon hesabınızın bulunması gerekmektedir. Eğer Amazon hesabınız varsa, programa kaydolmadan önce oturum açmanız gerekir. Bağlı kuruluş hesabı oluşturmak istediğinizi belirttikten sonra Amazon, web sitenizin veya sosyal medya hesabınızına ulaşmak için link isteyecektir. İstenilen bilgileri verdikten sonra Amazon sizden vergi bilgilerinizi ve ödeme yöntemini isteyecektir.

Tüm bilgileri eksiksiz doldurduktan sonra Amazon eğer sorun teşkil eden bir şey bulmadıysa size Amazon’a Hoşgeldiniz e-postası gönderecektir. Eğer bu e-postayı aldıysanız Amazon Affiliate Marketing maceranız başlamış bulunmaktadır.

Affiliate Marketing Ne Kadar Para Kazandırır?

Affiliate Marketting Ne Kadar Kazandırır Affiliate Marketing kazancı kriterlere göre değişiklik göstermektedir. Mesela anlaştığınız işletmenin size verdiği kar oranı veya sizin verdiğiniz emeğe göre farklılık göstermektedir.  Affiliate marketing işletmeleri genelde %75 ile %25 arasında net kar marjları sunar Eğer sosyal medyadaki aktif takipçiniz fazla olursa paylaştığınız ürünleri daha fazla insanların göreceği için daha çok satış olur ve ürün başına gelir elde ettiğiniz için bu sayede geliniriz artabilir. Eğer bu işe yeteri kadar zaman ve bütçe ayırırsanız, doğru yöntemler ile emeklerinizin karşılığını alabilirsiniz.

 

Sonuç

Artık Affiliate Marketing hakkında bilinmesi gereken her şeyi öğrendiğinize göre artık bu işi yapmanız için hiçbir engel kalmamıştır. Sizde kendinize en uygun sosyal medya platformunu seçerek Affiliate Marketing yapmaya başlayabilirsiniz. Ne yazık ki başlar başlamaz para kazanamayabilirsiniz, para kazanma düzeyine erişmeniz biraz zaman alabilir. Fakat unutmayalım ki emek vermeden para kazanılmaz. Sizlerde doğru strateji ve yeterli zamanı ayırarak Affiliate Marketing yaparak para kazanabilirsiniz.

 

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir