Fiverr Nedir? Nasıl Para Kazanılır?

Freelance sitelerin en popüleri olan Fiverr’da milyonlarca insan evinden çalışarak para kazanıyor. Birçok iş sektörünü için de barındıran Fiverr’da siz de kendinize uygun olan işi seçip evinizden çalışarak para kazanabilirsiniz. Bu içeriğimiz de Fiverr nedir? nasıl para kazanılır? bunlardan bahsettik.

Fiverr Nedir

Fiverr, çevrimiçi serbest çalışma platformlarından biridir. Bu platform, dünya genelindeki bağımsız iş yapmak isteyenler için bir gelir kaynağı sağlar. Fiverr, kullanıcıların çeşitli dijital hizmetler sunarak para kazanabileceği bir pazardır. Kullanıcılar, grafik tasarım, yazı yazma, dijital pazarlama, seslendirme, video düzenleme, programlama gibi çeşitli yeteneklere dayalı hizmetlerini sunarlar.

Müşteriler, ihtiyaçlarına uygun hizmeti arayarak satın alabilir ve platformun sunduğu güvenli ödeme ve iletişim yöntemleriyle işlem yapabilirler. Fiverr, hem küçük işletmeler ve girişimciler için uygun fiyatlı hizmetlere erişim sağlarken hem de serbest çalışanlar için dünya çapında müşterilere ulaşma fırsatı sunarak dijital ekonomi dünyasında önemli bir rol oynamaktadır. Başarı için, kaliteli hizmet sunmak, müşteri memnuniyetine önem vermek ve platformun politika ve kurallarına uymak önemlidir. Fiverr’da başarılı olmak için, yüksek kaliteli hizmet sunmak, zamanında teslimat yapmak, müşteri ilişkilerine önem vermek ve olumlu geri dönüş almanızı sağlar.

Fiverr Nasıl Çalışır

Başkalarının yapamadığı, yaptırmak için para ödeyeceği bir yeteneğiniz var mı? Belki bir yabancı dile sahipsinizdir, yabancı metinleri çevirmekte iyisinizdir. Ya da belki logo tasarlamada iyisinizdir, şahıslara veya şirketlere yaratıcı logolar tasarlayabilirsiniz.

Yeteneğiniz ne olursa olsun, Fiverr size bu yeteneğinizi başka insanlara sunup para kazanma olanağı verir. Ve hepsinden önemlisi, sevdiğiniz işi yaparak para kazanabilirsiniz.

Fiverr işlerini bulma süreci oldukça basittir. Ancak önce, işleme dahil olan iki farklı tarafı anlamak önemlidir. Fiverr şu şekilde çalışır:

Satıcılar: Hizmet satan bir serbest çalışansanız, o zaman Fiverr’ın “satıcı” olarak gördüğü kişisinizdir. Bir satıcı, istediği herhangi bir hizmet türünü ve ne kadar ücret karşılığında yapacağını belirleyip istediğini hizmete sunabilir. İşe alınma şansınız, sektörünüzdeki ve Fiverr’deki deneyiminize bağlıdır.

Alıcılar: Bir hizmet satın almak istiyorsanız, “alıcı” sizsiniz. Belirli bir görev, iş veya proje olsun, serbest çalışanın sizin adınıza yapması gereken bir şey vardır. Fiverr’de alıcılar, bu işi yapmalarına yardımcı olmak için serbest çalışanları işe alır.

Fiverr freelance çalışmak

Fiverr sadece hizmetlerinizi satıp para kazanabileceğiniz bir yer değil aynı zamanda işlerinizi sizin yerinize yapması için serbest çalışanları da bulabileceğiniz iki yönlü bir çevrimiçi pazar platformudur. Bir alıcı, gereksinimlerini karşılayan çalışanlar için profillere göz atabilir. Veya bir çalışan, yetenekleri ile eşleşen görevler için alıcı isteklerine bakabilir.

Bir alıcı ve satıcı birbirini bulduğunda, belirli bir hedef, süre ve fiyat üzerinde anlaşacaklardır. Bundan sonra kalan tek şey serbest çalışanın görevini en iyi şekilde yerine getirmesi

Artık Fiverr’ın nasıl çalıştığını anladığınıza göre, yeteneklerinizi nasıl sergileyip para kazanacağınızı öğrenmenin zamanı geldi.

Fiverr da Nasıl Para Kazanılır

Fiverr, hizmet sağlayıcıları (satıcılar) ve hizmet alıcıları (müşteriler) için kolay kullanımlı bir çevrimiçi serbest çalışma platformudur. Platformun çalışma şekli şu adımlarla açıklanabilir:

  • Kayıt Olma: İlk adım, kullanıcı olarak Fiverr’a kaydolmaktır. Ad, e-posta ve şifre ile basit bir kayıt işlemi gerçekleştirilir.
  • Profil Oluşturma: Kayıt sonrası satıcılar, yeteneklerini ve deneyimlerini içeren bir profil oluştururlar. Portföy ve fiyatlandırma da profilde yer alabilir.
  • Hizmetleri Listeleme: Satıcılar, sundukları hizmetleri (logo tasarımı, yazı yazma, çeviri vb.) platformda listeleyerek müşterilere sunarlar.
  • Müşteri Arama: Müşteriler, aradıkları hizmeti anahtar kelimeler ve filtrelerle arayarak uygun satıcıları bulur.
  • Sipariş ve Ödeme: Müşteri, beğendiği bir hizmeti satın alır ve ödemesini güvenli şekilde yapar.
  • Çalışma ve Teslimat: Satıcı, müşteriyle işe başlar ve belirlenen süre içinde hizmeti tamamlar. Sonuç müşteriye teslim edilir.
  • Değerlendirme ve Geri Bildirim: Müşteri, aldığı hizmeti ve satıcının performansını değerlendirir ve geri bildirimde bulunur. Olumlu geri bildirimler, satıcının itibarını artırır ve yeni müşteriler çekmesine yardımcı olur.

Fiverr, satıcılar ile müşterileri bir araya getiren güvenilir çalışma ortamı sunan bir platfrom olarak bilinmektedir. Bu platformun kurallarına uyarak ve müşterilerin güvenini kazanarak kazançlarınızı büyük ölçüde arttırabilirsiniz.

freelance çalışmak

Fiverr’da Para Kazanmanın Yolları

Logo Tasarımı: Fiverr de kişilere veya şirketlere yaratıcı logo tasarlayarak para kazanan binlerce kişi var siz de bunlardan biri olabilirsiniz. Logo tasarımı yapmakta tecrübeli ve yaratıcı olmak çok önemlidir. İnternette ücretsiz bir şekil de logo tasarlayabileceğiniz birçok site mevcut (örn; logomaker, looka) bunlardan yararlanmayı unutmayınız.

Video Montajı: Alıcıların sizden istediği videoyu montajlayarak veya intro yaparak para kazanabilirsiniz. Video montajı yaparken ücretsiz şekilde kullanabileceğiniz iMovie, Shotcut, VSDC gibi programlardan yararlanabilirsiniz.

Makale Yazmak: Fiverr de çok ilgi gören bir hizmet türüde makale yazmaktır. Fiverr uluslararası bir platform olduğu için makaleleri çoğunlukla İngilizce yazmanız istenecektir. Makale yazarak para kazanmak istiyorsanız ileri derecede İngilizceye sahip olmalısınız.

Çeviri Yapmak:  Herhangi bir yabancı dile sahipseniz bundan yararlanarak Fiverr üzerinden para kazanabilirsiniz. Alıcının sizden çevirmenizi istediği metni kelime başına ücret alarak çevirip para kazanabilirsiniz. Bu noktada Google Translate’ den büyük ölçüde yararlanabilirsiniz.

Kartvizit Tasarlamak: Şirketler veya şahıslar her zaman kartvizitlere ihtiyaç duyarlar ve kartvizit tasarlayabilen, oldukça basit grafik becerilerine sahip kişiler için her zaman bir kazanç kapısıdır.

Seslendirme: Seslendirme ile para kazanmak için tek ihtiyacınız olan iyi bir sese ve diksiyona sahip olmak. Web siteleri ve uygulamalar için seslendirme hizmeti vererek para kazanabilirsiniz.

WordPress: WordPress gibi çok kullanılan ve öğrenmesi de bir o kadar da basit olan içerik yönetim sistemleri alanında hizmet verebilirsiniz. Bir adet wordpress tema satın alırsınız, bir hosting ve domain alıp kurulumu yaparak teslim edersiniz.

Fiverr da Satışlarınızı Artıracak İpuçları

Fiverr, serbest çalışanlar için en büyük çevrimiçi pazar yerlerinden biri olduğu için rekabet üst düzeydedir. Fiverr’de satışlarınızı en üst düzeye çıkarmak için yapabileceğiniz şeylerden bazıları:

Profil Oluşturmak: Fiverr’de alıcılar size iş vermeden önce profilinizden sizi incelemek isteyecektir. Bu nedenle özenle hazırlanmış bir profil hizmetlerinizi satma şansınızı büyük oranda artıracaktır. Profilinizi hazırlarken öncelikle kendinizi açık ve öz bir şekilde tanıtınız daha sonra yapacağınız işler ve deneyimleriniz hakkında bilgi veriniz. Yaptığınız işler hakkında bilgi verirken en önemli nokta müşteriyi ikna etmektir. Müşteri ikna etmek için neden sizi seçmesi gerektiği hakkında açıklamalarda bulunun bu açıklamalar iş deneyiminiz gibi şeyler olabilir. Hizmet verdiğiniz iş hakkında sertifika veya diploma gibi belgelere sahipseniz eklemeyi unutmayınız.

Fiyat Politikası: Fiverr’in birçok avantajı olduğu bazı dezavantajları da vardır. Bunlardan biri rekabetin oldukça yüksek olmasıdır. Bu rekabette öne geçmenizin iki yolu vardır; ya çok fazla olumlu yorum almalısınız ki sizi tercih edecek müşteri işinizde iyi olduğunuzu anlasın, ya da rakipleriniz daha düşük fiyata bu işi yapmalısınız. Bu konuda size tavsiyemiz yeterince olumlu yorum alana kadar rakiplerinizden daha düşük fiyat politikası izlemenizdir.

Müşteri Memnuniyeti: Fiverr’de müşteri memnuniyeti çok önemlidir. Müşteriler sizin hizmetinizi satın almadan önce sizden daha önce hizmet almış müşterilerin sizin hakkınızda yaptıkları yorumları göz önünde bulunduracaklarını unutmayın. Bu nedenle müşterilerinizden olumlu geri dönüşler almaya dikkat edin bu sizi ön plana çıkaracaktır.

Sonuç

Freelance çalışma sektörü hızla gelişmekte ve Fiverr’da bu sektöre öncülük eden web sitelerinden bire haline geldi. Fiverr’da yapabileceğiniz birçok iş seçeneği mevcut. Sürekli aynı iş yerine gitmekten sıkıldıysanız veya normal işinizin yanında ek işler yapmak istiyorsanız Fiverr ile evinizden seçtiğiniz işte çalışarak para kazanabilirsiniz.

 

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir