Fiverr Nedir? Nasıl Para Kazanılır?

Freelance sitelerin en popüleri olan Fiverr’da milyonlarca insan evinden çalışarak para kazanıyor. Birçok iş sektörünü için de barındıran Fiverr’da siz de kendinize uygun olan işi seçip evinizden çalışarak para kazanabilirsiniz. Bu içeriğimiz de Fiverr nedir? nasıl para kazanılır? bunlardan bahsettik.

Fiverr Nedir

2010 yılında kurulan Fiverr, serbest çalışanların mevcut hizmetlerini tanıtabilecekleri ve listeleyebilecekleri alanın da en popüler olan çevrimiçi pazar yeridir. Bu sunulan hizmetler, konser olarak adlandırılmaktadır. Fiverr da her türlü beceri için milyonlarca hizmet bulabilirsiniz.

Programlama, logo yapma, çeviri yapma, grafik ve tasarım ve daha fazlası dahil olmak üzere farklı kategorilerde çok sayıda hizmet vardır. İster yazar ister web geliştiricisi veya tercüman olun, sevdiğiniz şeyi evinizden yaparak Fiverr’da para kazanabilirsiniz.

Hizmet başına kabul edilebilir en düşük ücret 5 dolardır ve Fiverr sitesi adını da buradan almıştır. Ancak bu, bütün hizmetlerin 5 dolar karşılığında yapıldığı anlamına gelmez bu sadece alt sınırıdır. Müşterileri doğrudan serbest çalışanlarla buluşturan Fiverr, yan iş olarak veya profesyonel olarak para kazanmanın bir yolunu bizlere sunuyor.

Fiverr Nasıl Çalışır

Başkalarının yapamadığı, yaptırmak için para ödeyeceği bir yeteneğiniz var mı? Belki bir yabancı dile sahipsinizdir, yabancı metinleri çevirmekte iyisinizdir. Ya da belki logo tasarlamada iyisinizdir, şahıslara veya şirketlere yaratıcı logolar tasarlayabilirsiniz.

Yeteneğiniz ne olursa olsun, Fiverr size bu yeteneğinizi başka insanlara sunup para kazanma olanağı verir. Ve hepsinden önemlisi, sevdiğiniz işi yaparak para kazanabilirsiniz.

Fiverr işlerini bulma süreci oldukça basittir. Ancak önce, işleme dahil olan iki farklı tarafı anlamak önemlidir. Fiverr şu şekilde çalışır:

Satıcılar: Hizmet satan bir serbest çalışansanız, o zaman Fiverr’ın “satıcı” olarak gördüğü kişisinizdir. Bir satıcı, istediği herhangi bir hizmet türünü ve ne kadar ücret karşılığında yapacağını belirleyip istediğini hizmete sunabilir. İşe alınma şansınız, sektörünüzdeki ve Fiverr’deki deneyiminize bağlıdır.

Alıcılar: Bir hizmet satın almak istiyorsanız, “alıcı” sizsiniz. Belirli bir görev, iş veya proje olsun, serbest çalışanın sizin adınıza yapması gereken bir şey vardır. Fiverr’de alıcılar, bu işi yapmalarına yardımcı olmak için serbest çalışanları işe alır.

Fiverr freelance çalışmak

Fiverr sadece hizmetlerinizi satıp para kazanabileceğiniz bir yer değil aynı zamanda işlerinizi sizin yerinize yapması için serbest çalışanları da bulabileceğiniz iki yönlü bir çevrimiçi pazar platformudur. Bir alıcı, gereksinimlerini karşılayan çalışanlar için profillere göz atabilir. Veya bir çalışan, yetenekleri ile eşleşen görevler için alıcı isteklerine bakabilir.

Bir alıcı ve satıcı birbirini bulduğunda, belirli bir hedef, süre ve fiyat üzerinde anlaşacaklardır. Bundan sonra kalan tek şey serbest çalışanın görevini en iyi şekilde yerine getirmesi

Artık Fiverr’ın nasıl çalıştığını anladığınıza göre, yeteneklerinizi nasıl sergileyip para kazanacağınızı öğrenmenin zamanı geldi.

 

Fiverr da Nasıl Para Kazanılır

  1. Fiverr’da Kaydolun

Fiverr’de para kazanabilmek için kayıtlı kullanıcı olmak zorundasınız. Kişisel bilgileri doldurarak bir freelance olarak kaydolmanız gerekir. Kaydolduktan sonra Fiverr size e-posta yoluyla hesabınızı onaylamak için bir onay bağlantısı gönderir. Hesabınızı onayladıktan sonra profilinizi oluşturabilirsiniz.

  1. Bir Satıcı Profili Oluşturun

Profiliniz, alıcının sizin için gerekli bilgilere ulaştığı yerdir, becerilerinizi ve deneyiminizi potansiyel alıcılara sergilemeye yarar. Profilinizi sunma şekliniz, alıcının hizmeti alıp almayacağını karar vermesinde büyük rol oynar. Bu nedenle, profiliniz de kendinizi ve yeteneğinizi en doğru şekil de sunarak hizmetinizin satın alınma şansını artırabilirsiniz.

  1. Bir Konser (Hizmet) Yaratın

Artık satıcı profilinizi tamamladığınıza göre, para kazanmak için ilk hizmetinizi oluşturma zamanı. Bir konser, hizmetlerinizi alıcılara sergilemek için kullanabileceğiniz bir iş tanımıdır. Her konserde, hizmetleriniz hakkında fiyat, süre ve seçenekler hakkında temel bilgiler vermelisiniz.

freelance çalışmak

Fiverr’da Para Kazanmanın Yolları

Logo Tasarımı: Fiverr de kişilere veya şirketlere yaratıcı logo tasarlayarak para kazanan binlerce kişi var siz de bunlardan biri olabilirsiniz. Logo tasarımı yapmakta tecrübeli ve yaratıcı olmak çok önemlidir. İnternette ücretsiz bir şekil de logo tasarlayabileceğiniz birçok site mevcut (örn; logomaker, looka) bunlardan yararlanmayı unutmayınız.

Video Montajı: Alıcıların sizden istediği videoyu montajlayarak veya intro yaparak para kazanabilirsiniz. Video montajı yaparken ücretsiz şekilde kullanabileceğiniz iMovie, Shotcut, VSDC gibi programlardan yararlanabilirsiniz.

Makale Yazmak: Fiverr de çok ilgi gören bir hizmet türüde makale yazmaktır. Fiverr uluslararası bir platform olduğu için makaleleri çoğunlukla İngilizce yazmanız istenecektir. Makale yazarak para kazanmak istiyorsanız ileri derecede İngilizceye sahip olmalısınız.

Çeviri Yapmak:  Herhangi bir yabancı dile sahipseniz bundan yararlanarak Fiverr üzerinden para kazanabilirsiniz. Alıcının sizden çevirmenizi istediği metni kelime başına ücret alarak çevirip para kazanabilirsiniz. Bu noktada Google Translate’ den büyük ölçüde yararlanabilirsiniz.

Kartvizit Tasarlamak: Şirketler veya şahıslar her zaman kartvizitlere ihtiyaç duyarlar ve kartvizit tasarlayabilen, oldukça basit grafik becerilerine sahip kişiler için her zaman bir kazanç kapısıdır.

Seslendirme: Seslendirme ile para kazanmak için tek ihtiyacınız olan iyi bir sese ve diksiyona sahip olmak. Web siteleri ve uygulamalar için seslendirme hizmeti vererek para kazanabilirsiniz.

WordPress: WordPress gibi çok kullanılan ve öğrenmesi de bir o kadar da basit olan içerik yönetim sistemleri alanında hizmet verebilirsiniz. Bir adet wordpress tema satın alırsınız, bir hosting ve domain alıp kurulumu yaparak teslim edersiniz.

Fiverr da Satışlarınızı Artıracak İpuçları

Fiverr, serbest çalışanlar için en büyük çevrimiçi pazar yerlerinden biri olduğu için rekabet üst düzeydedir. Fiverr’de satışlarınızı en üst düzeye çıkarmak için yapabileceğiniz şeylerden bazıları:

Profil Oluşturmak: Fiverr’de alıcılar size iş vermeden önce profilinizden sizi incelemek isteyecektir. Bu nedenle özenle hazırlanmış bir profil hizmetlerinizi satma şansınızı büyük oranda artıracaktır. Profilinizi hazırlarken öncelikle kendinizi açık ve öz bir şekilde tanıtınız daha sonra yapacağınız işler ve deneyimleriniz hakkında bilgi veriniz. Yaptığınız işler hakkında bilgi verirken en önemli nokta müşteriyi ikna etmektir. Müşteri ikna etmek için neden sizi seçmesi gerektiği hakkında açıklamalarda bulunun bu açıklamalar iş deneyiminiz gibi şeyler olabilir. Hizmet verdiğiniz iş hakkında sertifika veya diploma gibi belgelere sahipseniz eklemeyi unutmayınız.

Fiyat Politikası: Fiverr’in birçok avantajı olduğu bazı dezavantajları da vardır. Bunlardan biri rekabetin oldukça yüksek olmasıdır. Bu rekabette öne geçmenizin iki yolu vardır; ya çok fazla olumlu yorum almalısınız ki sizi tercih edecek müşteri işinizde iyi olduğunuzu anlasın, ya da rakipleriniz daha düşük fiyata bu işi yapmalısınız. Bu konuda size tavsiyemiz yeterince olumlu yorum alana kadar rakiplerinizden daha düşük fiyat politikası izlemenizdir.

Müşteri Memnuniyeti: Fiverr’de müşteri memnuniyeti çok önemlidir. Müşteriler sizin hizmetinizi satın almadan önce sizden daha önce hizmet almış müşterilerin sizin hakkınızda yaptıkları yorumları göz önünde bulunduracaklarını unutmayın. Bu nedenle müşterilerinizden olumlu geri dönüşler almaya dikkat edin bu sizi ön plana çıkaracaktır.

Sonuç

Freelance çalışma sektörü hızla gelişmekte ve Fiverr’da bu sektöre öncülük eden web sitelerinden bire haline geldi. Fiverr’da yapabileceğiniz birçok iş seçeneği mevcut. Sürekli aynı iş yerine gitmekten sıkıldıysanız veya normal işinizin yanında ek işler yapmak istiyorsanız Fiverr ile evinizden seçtiğiniz işte çalışarak para kazanabilirsiniz.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir